Reklama

ad1a STIHL [01.04-22.04.25]

MKIŚ: pierwsze mapy lasów społecznych w 15 aglomeracjach – na przełomie kwietnia i maja

MKIŚ: pierwsze mapy lasów społecznych w 15 aglomeracjach – na przełomie kwietnia i maja
MŁ/PAP
04.04.2025, o godz. 15:56
czas czytania: około 4 minut
0

Pierwsze mapy obszarów lasów społecznych dla 15 aglomeracji będziemy chcieli pokazać na przełomie kwietnia i maja - zapowiedział w piątek wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Poinformował, że od maja ub.r. w Polsce utworzono 80 nowych rezerwatów przyrody.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B Kubota [03.04-31.05.25]

Wiceminister Dorożała razem z mieszkańcami, społecznikami, przedstawicielami władz lokalnych i nadleśnictwa uczestniczył w piątek w spacerze po lesie Rejkowizna w Świdniku. Mieszkańcy protestują przeciwko wycince, którą kilka miesięcy temu rozpoczęły tam Lasy Państwowe.

Zamiast wycinki las społeczny? 

Dorożała następnie podczas konferencji prasowej poinformował, że nadleśnictwo wstrzymało wycinkę. Zapowiedział utworzenie zespołu lokalnej współpracy w Świdniku, który wspólnie z mieszkańcami w najbliższych miesiącach ma przygotować modyfikację planu urządzania lasu. Procesowi wypracowywania wspólnego scenariusza – zadeklarował – “będzie się przyglądał osobiście”.

Zdaniem wiceministra w lesie Rejkowizna “w dłuższej perspektywie” powinien powstać tzw. las społeczny, który obok funkcji gospodarczej mógłby pełnić rolę rekreacyjną, turystyczną i ekosystemową. “Wierzę, że to się da wypracować” – powiedział i zadeklarował wsparcie ministerstwa.

Dorożała poinformował, że nad koncepcją tzw. lasów społecznych pracują wspólnie resort klimatu i środowiska oraz Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych. Do pilotażowego projektu w ubiegłym roku została wprowadzona pierwsza grupa miast.

Prace trwają

“Na przełomie kwietnia i maja będziemy chcieli pokazać pierwsze mapy obszarów lasów społecznych dla 15 aglomeracji. Na przełomie września, października będziemy chcieli zamknąć proces sposobu prowadzenia gospodarki leśnej na tych lokalizacjach” – powiedział wiceminister.

Las Rejkowizna

Jego zdaniem od kilku lat społeczeństwo coraz bardziej interesuje się gospodarką leśną, ale przez długi czas brakowało w tej sprawie dialogu. “Trzeba się do tego dopasować i wszystkie instytucje, które zajmowały się zarządzaniem lasami muszą znaleźć sposób – i nad tym pracujemy – żeby ten głos społeczny był wysłuchany, żeby znaleźć sposób na nową standaryzację partycypacji społecznej” – powiedział Dorożała.

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Jan Kowal zadeklarował, że do momentu wypracowania przez zespół wspólnych ustaleń w lesie Rejkowizna nie będą prowadzone “żadne prace związane z pozyskaniem drewna”. Przyznał, że w przypadku pojawienia się zagrożenia dla ludzi będą prowadzone jedynie prace pielęgnacyjne.

Kowal poinformował, że las Rejkowizna zajmuje ok. 270 ha, z czego pracami odnowieniowymi – jak leśnicy nazywają wycinkę – objętych jest ok. 10 proc. Obecnie prace zostały zatrzymane na 5 proc.

Las Rejkowizna – przyznał dyrektor – jest dla Świdnika i Lublina cenny “emocjonalnie i przyrodniczo”. Jak zaznaczył, wszystkie działania, które nadleśnictwo podejmowało w lesie było zgodne z prawem, wiedzą i sztuką leśną. W miejscu wyciętych drzew ma wyrosnąć nowy las, który “zdecydowanie lepiej i szybciej akumuluje węgiel, niż czasem stare lasy”.

Przeciwko wycince w Świdniku protestowali mieszkańcy zrzeszeni w inicjatywie “Ratujmy Nasz Las”. Aleksandra Humpich, która reprezentuje inicjatywę z satysfakcją przyjęła piątkowe deklaracje ministerstwa i Lasów Państwowych. Ma nadzieję, że las Rejkowizna zakwalifikuje się do drugiej edycji programu tworzenia lasów społecznych, ale obawia się, jak zapowiadana współpraca z mieszkańcami będzie realizowana w praktyce.

Deklarację o wstrzymaniu wycinki pozytywnie ocenił także burmistrz Świdnika Marcin Dmowski. W jego ocenie w lesie Rejkowizna mógłby powstać park.

100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych

Wiceminister Dorożała podczas konferencji w Świdniku poinformował, że również w piątek będzie jeszcze oglądać potencjalne rezerwaty przyrody w województwie lubelskim, które powstaną w ramach inicjatywy utworzenia 100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych.

“Od maja zeszłego roku, przez niespełna rok, stworzyliśmy w Polsce 80 nowych rezerwatów” – powiedział wiceminister. Uzupełnił, że wśród nowych obszarów chronionych jest osiem rezerwatów torfowiskowych i wodno-błotnych, które są “niezwykle ważne w kontekście retencji wody”. Dodał, że “w perspektywie najbliższego miesiąca” planowane jest utworzenie w Polsce setnego rezerwatu. Jak porównał, w ciągu poprzednich ośmiu lat w Polsce powstało 36 rezerwatów.

Rezerwaty przyrody ustanawiane są na obszarach zachowanych w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Obejmują ekosystemy, ostoje, siedliska roślin, zwierząt, czy grzybów. Mogą też zajmować tereny o szczególnych wartościach przyrodniczych, naukowych, kulturowych czy krajobrazowych. Dostęp do rezerwatów dla osób postronnych może być ograniczony, ale też w niektórych rezerwatach dopuszczalne jest tworzenie np. ścieżek edukacyjnych.

Lasy w Polsce zajmują ponad 9,2 mln ha, z czego ponad 7,3 mln ha zarządzane jest przez Lasy Państwowe. To największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, gospodarująca na jednej czwartej powierzchni Polski i zatrudniająca ok. 26 tys. osób. 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad1a forum komunikacji [26.02-14.04.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 webinar KONTROLE SAMORZĄDY 2025 [20.03-28.04.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d AKADEMIA BDO dla zaawansowanych 2025 [31.03-14.04.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025