Wśród zmian obowiązujących od 1 stycznia 2022 r. w ramach BDO trzeba odnotować kilka poważniejszych zmian w obrębie kart ewidencji odpadów (KEO) oraz kart przekazania odpadów (KPO)
Zmiany na kartach ewidencji odpadów (KEO)
- od 31.12.2021 r. nie ma już możliwości tworzenia kart ewidencji odpadów na 2021 r., po tej dacie użytkownik może utworzyć jedynie karty ewidencji na 2022 r.,
- po 31.12.2021 r. system umożliwił dokonywanie wpisów w kartach ewidencji odpadów utworzonych do końca 2021 r.,
- system nie będzie automatycznie tworzył kart ewidencji na 2022 r.,
- użytkownik tworząc nową kartę ewidencji odpadów na 2022 r. samodzielnie wprowadza stan magazynowy na 1 stycznia,
- karta przekazania odpadów (KPO), która została zatwierdzona jeszcze w 2021 r. przez przekazującego i potwierdzona już w 2022 r. przez przejmującego odpady powinna zostać zaewidencjonowana w przypadku pierwszego z ww. podmiotów na KEO prowadzonym za 2021 r. (w zakładce „Przekazane”), natomiast w przypadku podmiotu przejmującego odpady po nowym roku, na nowej KEO prowadzonej za 2022 r. (w zakładce „Przyjęte”).
Zmiany dotyczące kart przekazania odpadów (KPO)
- dla karty przekazania odpadów zatwierdzonej w 2021 r., potwierdzenie przejęcia oraz potwierdzenie wykonania transportu będzie można wykonać w 2022 r.,
- w roku 2021 będzie można utworzyć kartę przekazania odpadów z terminem rozpoczęcia transportu w roku 2022 (obowiązuje zasada planowana na 30 dni do przodu).
zede wszystkim prowadzenie działalności w zakresie przygotowania do ponownego użycia, recyklingu lub innego odzysku w ramach sporządzanej ewidencji odpadów będzie wymagało podawania dodatkowo informacji o utracie statusu odpadów (jeżeli taka zachodzi), a także o produktach i materiałach powstających w wyniku ww. procesów. Takie informacje będą musiały być podawane zarówno na kartach ewidencji odpadów (KEO), jak również na kartach ewidencji odpadów komunalnych (KEOK).
Obowiązki przedsiębiorców na przełomie roku
1 stycznia 2022 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustawy (Dz. U. poz. 2151), która wprowadza m.in. zmiany w zakresie prowadzenia ewidencji odpadów (np. dodany zostaje pkt 12 w art. 67 ust. 1 ustawy o odpadach).
W związku z powyższym, w zakładce “Przetwarzane”, w formularzu tabeli prezentującym listę wpisów na KEO lub KEOK, zostaną dodane nowe rubryki tj. „Utrata statusu odpadów” oraz „Powstałe produkty i materiały”.
Po zaznaczeniu pola “Odpady objęte procesem R” system aktywuje sekcję “Utrata statusu odpadów”, a nagłówek sekcji będzie zawierał dwie możliwości oznaczenia – TAK lub NIE. W przypadku zaznaczenia przez użytkownika opcji TAK system rozwinie dodatkowo sekcję „Powstałe produkty i materiały”, w której możliwe będzie dodanie informacji o masie wraz z opisem rodzaju produktów i materiałów powstałych w wyniku przetworzenia odpadów.
Jednocześnie zespół BDO wyjaśnia, że rodzaj powstałych produktów i materiałów będzie należało określić w sposób ogólny (bez konieczności odwołania się do cech produktu czy materiału, pozwalających na jego odróżnienie od pozostałych podobnych produktów na rynku). Przykładami takich produktów i materiałów mogą być: palety, recyklat/regranulat, jednorazowe naczynia, kruszywo, prekompost, nawóz do roślin.
Z początkiem roku 2022 w module ewidencji odpadów działającym w ramach systemu BDO zostaną wprowadzone odpowiednie zmiany w ww. kartach.
Szkolenie z BDO 11 stycznia 2022 r.
Więcej informacji o noworocznych zmianach w BDO poznać będzie można podczas najbliższego szkolenia online “Zasady postępowania z odpadami – obowiązki wytwórcy odpadów”, które Abrys organizuje w dniu 11 stycznia 2022 r. w godzinach 9-13.
Informacje dotyczące szkolenia znaleźć można TUTAJ.
Komentarze (0)