Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

MKiŚ: W Kanale Gliwickim 10 czerwca zebrano ponad 450 kg śniętych ryb

MKiŚ: W Kanale Gliwickim 10 czerwca zebrano ponad 450 kg śniętych ryb
MŁ/PAP
10.06.2023, o godz. 22:34
czas czytania: około 2 minut
0

W Kanale Gliwickim 10 czerwca zebrano ponad 450 kg śniętych ryb - poinformowało w sobotę Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Podał, że prawdopodobną przyczyną jest gwałtowny spadek zawartości tlenu w wodzie. Badania nie wskazują na obecność „złotej algi”. Służby wyjaśniają przyczynę śnięcia ryb - dodano w komunikacie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

“W Kanale Gliwickim 10 czerwca br. zebrano ponad 450 kg śniętych ryb. Prawdopodobną przyczyną jest gwałtowny spadek zawartości tlenu w wodzie. Miejscami spadł on do poziomu 45 proc. Przyczyna gwałtownego spadku tlenu w wodzie będzie wyjaśniana przez służby” – poinformowało w sobotę Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Resort zauważył, że badania Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) z 7 czerwca br., – jak napisano – realizowane w ramach monitoringu interwencyjnego, nie wskazują na obecność „złotej algi”. “Badania nie wskazują również na obecność w wodzie wyrzucanych przez algę toksyn” – dodano, zaznaczając, że Inspektorat Ochrony Środowiska pobrał próbki do analiz.

Ryby zabezpieczono do badań

“Ryby zostały zabezpieczone do badań. Na miejscu czynności prowadzą służby wojewody opolskiego oraz pracownicy GIOŚ, obecni są również przedstawiciele PZW” – podano w komunikacie.

7 czerwca 2023 r. MKiŚ poinformowało w komunikacie, że od 26 lipca 2022 r. do 15 maja 2023 r. w związku z działaniami na Odrze CLB GIOŚ wykonano blisko 57 tys. analiz. Próbki pobierane są dwa razy w tygodniu (poniedziałek i czwartek) w 27 punktach pomiarowo-kontrolnych na Odrze oraz 9 stacjach automatycznych. Dodano też, że od 30 maja 2023 r. na stronie gov.pl/odra udostępniamy dane monitoringu automatycznego Odry. Zakończył się pierwszy etap kalibracji systemu. Wyjaśniono, że jest to system pilotażowy, gdzie testowane są różnego typu sondy – zarówno pływające jak i kotwiczone na urządzeniach hydrotechnicznych (dla wyboru optymalnego rozwiązania). System jest nadal rozbudowywany i kalibrowany.

MKiŚ wskazało wówczas, że jednym z działań interwencyjnych na Odrze jest neutralizacja zakwitu złotej algi lub co najmniej kontrolowanie jego rozwoju. “Takie działania zostały przeprowadzone pod koniec maja 2023 r,. w Kanale Gliwickim, a wcześniej na starorzeczach pojawiły się siatki ochronne zapobiegające wpływaniu ryb w miejsca zakwitu złotej algi” – zaznaczono w komunikacie.

 

 


Neutralizacja złotej algi w Kanale Gliwickim


 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024