MKiŚ: Wizyta minister Anny Moskwy w Kijowie – zacieśnianie polsko-ukraińskiej współpracy

MKiŚ: Wizyta minister Anny Moskwy w Kijowie – zacieśnianie polsko-ukraińskiej współpracy
MŁ/PAP
19.05.2022, o godz. 11:45
czas czytania: około 2 minut
0

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa 18 maja 2022 r. spotkała się w Kijowie z ukraińską wicepremier i Minister Gospodarki Julią Swyrydenko oraz Ministrem Ekologii i Zasobów Naturalnych Striltsem Ruslanem.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Spotkanie minister Anny Moskwy z wicepremier Ukrainy było okazją do kontynuacji rozmów, jakie zostały zainicjowane w Warszawie podczas „Polsko Ukraińskiego Forum Energii”, które odbyło się 9 maja 2022 r.

Podczas dzisiejszych rozmów poruszono kwestie związane z zacieśnieniem polsko-ukraińskiej współpracy z zakresu energetyki. Ma się ona odbywać na szczeblu rządowym oraz pomiędzy spółkami obecnymi na rynkach obu państw.

“Mamy nadzieję, że wypracowane dziś, podczas trwającej wojny, rozwiązania przysłużą się nam w czasach pokoju. Będziemy współpracować w zakresie przesyłu energii pomiędzy naszymi państwami, a także odbudowy ukraińskiej infrastruktury energetycznej” – powiedziała minister Anna Moskwa.

Kolejnym tematem było zgłoszenie przez Polskę Ukrainy jako nowego członka Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE). Minister Moskwa poinformowała, że MAE jest przychylna wejściu Ukrainy na ścieżkę członkostwa w organizacji. Polska zadeklarowała pomoc w kwestiach proceduralnych w tym procesie.

Polska i Ukraina podjęły też współpracę w zakresie ochrony środowiska. Na tym polu strona polska zadeklarowała pomoc w rejestrowaniu zbrodni i zniszczeń środowiskowych, w celu uzyskania przez Ukrainę rekompensat.

“Przed nami bardzo trudne zadanie. Na prośbę strony ukraińskiej oferujemy wsparcie polskich ekspertów, a także wsparcie techniczne i sprzętowe. Umożliwi ono m.in. monitorowanie jakości wody i powietrza. Wspólne prace zaowocują obszernym raportem ze strat środowiskowych Ukrainy poniesionych w wyniku wojny” – oświadczyła minister Moskwa.

Skutki środowiskowe rosyjskiej inwazji na Ukrainę to m.in. zaminowanie wielu kilometrów lasów, a także ich spalenie lub wycięcie przez stronę rosyjską. Ponadto w wyniku wysadzenia zapory na rzece Irpień zalanych zostało 10 tys. hektarów pól.


Earth Observation for Ukraine: Jak bardzo zniszczono środowisko naturalne Ukrainy?


 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024