Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

MKiŚ: Zmiany w polityce energetycznej

MKiŚ: Zmiany w polityce energetycznej
E. M.
10.05.2024, o godz. 13:32
czas czytania: około 3 minut
0

Sejm skierował do dalszych prac w komisjach rządowy projekt ustawy zapewniający skuteczne wsparcie dla wrażliwych odbiorców energii. Przygotowany przez MKiŚ projekt zapewni wsparcie dla 1,5 mln rodzin w drugiej połowie 2024 r. Obniży cenę maksymalną za energię do 500 zł/MWh (wcześniej 693 zł/MWh). Dzięki stabilizacji cen energii możliwy jest stopniowy powrót do normalnych zasad funkcjonowania rynku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Rządowe zmiany mające na celu zapewnienie skutecznego wsparcia dla odbiorców energii w Polsce skupiają się na pięciu głównych rozwiązaniach.

Pięć głównych rozwiązań

 • wprowadzenie bonu energetycznego dla mniej zamożnych gospodarstw domowych,
 • wprowadzenie możliwości rekalkulacji (obniżenia) taryf za energię elektryczną i gaz ziemny;
 • cena maksymalna energii elektrycznej i gazu ziemnego dla gospodarstw domowych;
 • cena maksymalna energii elektrycznej dla jednostek samorządowych i podmiotów wrażliwych pozostanie na dotychczasowym poziomie;
 • maksymalne poziomy cen ciepła w systemach ciepłowniczych dla uprawnionych odbiorców.

– 3,5 mln gospodarstw domowych otrzyma bony energetyczne, bo ubóstwo energetyczne w Polsce jest 2 razy wyższe niż średnia w UE. Utrzymywanie uzależnienia Polski od paliw kopalnych przez poprzedni rząd doprowadziło do tego, że skutki kryzysu odczuwamy do dziś. Od 2016 r. uzależnienie to się zwiększało. Dziś ciężko pracujemy, by to naprawić. Sytuacja na rynku się poprawia, ale zanim Polacy to odczują to trochę czasu minie, bo to proces długofalowy. Ceny ciepła bardziej obciążają budżety domowe niż energia elektryczna. Ludzie nie mogą wybierać między ciepłem w domu a ciepłą zupą. Dlatego proponujemy skuteczne rozwiązania chroniące wrażliwych odbiorców energii: gospodarstwa domowe, samorządy oraz małe i średnie firmy – mówiła w Sejmie minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Dlaczego zmiany są wprowadzane?

 • Mrożenie cen energii zostało wprowadzone jako środek osłonowy w reakcji na gwałtowne zmiany cen spowodowane sytuacją wojenną na Ukrainie.
 • Stopniowe wycofywanie się z mrożenia cen ma na celu przywrócenie normalnych zasad funkcjonowania rynku energii.
 • Stabilizacja cen energii umożliwia stopniowy powrót do standardowych warunków rynkowych.
 • Rynek energii jest nadal monitorowany, aby reagować na ewentualne zmiany sytuacji.

Jakie zmiany są wprowadzane?

Bon energetyczny

Bon energetyczny będzie jednorazowym świadczeniem pieniężnym, przeznaczonym dla ok. 3,5 mln gospodarstw domowych o niższych dochodach. Przewidziane będą dwa progi dochodowe:

 • do 2500 zł dla gospodarstw 1-osobowych,
 • do 1700 zł na osobę dla gospodarstw wieloosobowych.

Wysokość bonu będzie zależała od liczby osób w gospodarstwie domowym – 300 zł dla gospodarstw 1-osobowych, 400 zł dla 2-3 osobowych, 500 zł dla 4-5 osobowych, 600 zł dla 6 osobowych i większych.

Gospodarstwa używające energii elektrycznej do ogrzewania (ok. 5% gospodarstw) otrzymają dwukrotnie wyższy bon (od 600 zł do 1200 zł). Ta szczególna pomoc wynika z tego, że gospodarstwa, gdzie wykorzystywane są źródła ogrzewania zasilane energią elektryczną, mają najwyższe rachunki.

Zasada złotówka za złotówkę

Przy wypłacie bonu obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że bon energetyczny będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota bonu będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia.

Terminy składania wniosku

Wniosek dotyczący bonu energetycznego trzeba będzie złożyć do gminy, w terminie od 1 sierpnia do 30 września 2024 r. Na rozpatrzenie wniosku gmina będzie miała 60 dni. Wypłata pieniędzy powinna być zrealizowana jesienią 2024 r. lub na początku 2025 r.

Maksymalne ceny prądu

 • Na drugą połowę 2024 r. rząd przedłuży obowiązywanie ceny maksymalnej za energię elektryczną dla gospodarstw domowych.
 • Cena zostanie ustalona na poziomie 500 zł/MWh bez względu na zużycie.

W przypadku jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów wykonujących ważne zadania z zakresu użyteczności publicznej (np. żłobki, szpitale, domy pomocy społecznej), ceny w II połowie 2024 r. pozostaną na tym samym poziomie (693 zł/MWh).

Taka sama cena maksymalna – 693 zł/MWh – będzie obowiązywała dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Za stosowanie ceny maksymalnej, przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają rekompensaty.

Ceny dostawy ciepła

Celem nowych przepisów jest zapewnienie do 31 grudnia 2024 r. dostaw paliw gazowych na stabilnym, akceptowalnym poziomie cenowym dla odbiorców paliw gazowych. Do 30 czerwca 2025 r. rząd przedłuży funkcjonowanie mechanizmu maksymalnej ceny dostawy ciepła.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024