1 / 4

Eksperymenty chemiczne, warsztaty z robotyki przy użyciu klocków LEGO, a także warsztaty DJ to główne elementy Dni Nauki i Innowacji, które odbyły się w piątek w Opalenicy. W zorganizowanych przez firmę Abrys warsztatach, które były główną nagrodą w konkursach związanych z efektywnością energetyczną, wzięło udział 50 uczniów i przedszkolaków.

Gmina Opalenica wraz z firmą Engie zaprosiła dzieci i młodzież do udziału w dwóch konkursach. Dla przedszkolaków i uczniów klas I-III przygotowano konkurs plastyczny o gospodarowaniu energią, oszczędzaniu energii i efektywności energetycznej. Dzieci przygotowały zarówno rysunki, jak i makiety miast, w których wykorzystywane były odnawialne źródła energii.

Z kolei uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści zostali zaproszeni do udziału w konkursie „Opalenica energetycznych działań stolica”. Zadaniem uczestników było napisanie bądź narysowanie scenariusza komiksu poświęconego oszczędzaniu energii w Opalenicy. Szczególną uwagę poświęcono poprawie efektywności energetycznej, która wiąże się z modernizacją energetyczną w mieście planowaną na najbliższe kilkanaście lat.

Łącznie na konkursy wpłynęło ponad 100 prac. Spośród nich wybrano 50, których autorzy zostali zaproszeni na Dni Nauki i Innowacji, które w piątek odbyły się w Opalenicy.

W ramach wydarzenia odbyły się m.in. zajęcia z robotyki i programowania przy pomocy zestawów LEGO. Uczestnicy podczas warsztatów konstruowali roboty zgodnie z otrzymanymi  instrukcjami, a następnie przy pomocy komputera sprawdzali poprawność zbudowanej konstrukcji.

Drugą atrakcją były warsztaty muzyczne. Dzieci i młodzież mieli więc okazję zapoznać się z profesjonalnym sprzętem, wykorzystywanym w pracy DJ-ów, a także poznali techniki miksowania, scratchowania i doboru utworów muzycznych, wykonywanych podczas różnego rodzaju imprez.

Zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z chemii, podczas których uczestnicy mieli okazję zobaczyć, jak powstaje samozapłon, do czego może być wykorzystywany zamrożony dwutlenek węgla, czyli tzw. suchy lód, a także na czym polega wybuch wulkanu.

Zajęcia zakończyło uroczyste wręczenie dyplomów i upominków za udział w konkursach. Konkursy zostały przygotowane przez Dział Edukacji Ekologicznej Abrys.

Więcej: zielonalekcja.pl

Czytaj więcej

Skomentuj