– W ostatnich latach czerpaliśmy przede wszystkim z potencjału rynku krajowego. Konsekwentnie jednak pracujemy nad poprawą potencjału w oparciu o współpracę
z partnerami zagranicznymi – mówi Wiktor Mokrzycki, wiceprezes Mo-Bruk.
– Oprócz Ukrainy, odbieramy sygnały m.in. od krajów ze wschodniej części Europy oraz Niemiec, które są gotowe przyjmować paliwo wytworzone w naszych zakładach. Warto zaznaczyć, że w zakresie eksportu paliwa alternatywnego na Ukrainę wytyczamy szlaki, ponieważ będziemy pierwszym podmiotem w Polsce wykonującym taką działalność – komentuje.
Mo-Bruk z pozytywną decyzją GIOŚ
Pozytywna decyzja administracyjna ze strony GIOŚ poprzedzona była przeprowadzeniem postępowania przez Ministerstwo Ekologii i Zasobów Naturalnych Ukrainy. Podpisana umowa z ukraińskim partnerem określa wolumen surowca na 10 tys. ton do 10 lutego 2022 r., czyli momentu obowiązywania zgody (tzw. notyfikacji).
Wśród partnerów eksportowych Mo-Bruk wymienia także Niemcy. Spółka rozpoczęła już eksport odpadów palnych za zachodnią granicę. Spółka w zakresie importu odpadów współpracuje też kontrahentami z Włoch, Litwy i Grecji.
Grupa Mo-Bruk jest liderem polskiej branży przetwarzania odpadów przemysłowych, niebezpiecznych oraz wybranych frakcji odpadów komunalnych. Firma z odpadów produkuje m.in. paliwa alternatywne. Według własnej, opatentowanej technologii wytwarza też sztuczne kruszywo stosowane m.in. w drogownictwie lub jako materiał rekultywacyjny.
Grupa Mo-Bruk posiada dwie spalarnie, w których przetwarzane są m.in odpady medyczne i niebezpieczne. Akcje spółki notowane są na głównym parkiecie GPW od 2012 r.
Piecowy
Komentarz #161402 dodany 2021-07-23 09:46:35
Ciekawe czy na Ukrainie są jakieś instalacje do przetwarzania tych odpadów...zapewne nie.