O cztery mobilne laboratoria kontroli i monitoringu źródeł zanieczyszczenia środowiska wkrótce wzbogaci się Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego.

Nowe samochody będą wyposażone w specjalistyczny sprzęt m.in. w opóźnieniomierz służący do kontroli stanu układu hamulcowego pojazdów przewożących substancje niebezpieczne i inne, sonometr do kontroli poziomu natężenia hałasu generowanego przez pojazdy silnikowe, dymomierz z komputerem do pomiaru stopnia zadymienia, a także zestaw do badania paliwa znajdującego sie w zbiornikach kontrolowanych pojazdów. Ponadto jedno z aut będzie posiadało dodatkowo analizator spalin i zestaw wag samochodowych służących do kontroli mas oraz nacisków na osie przeciążonych pojazdów ciężarowych.

Zakup mobilnych laboratoriów było możliwe dzięki wsparciu finansowym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Koszt zakupu nowych samochodów oszacowano na 800 tys. zł, z czego ponad 480 tys. zł. to pieniądze unijne. Umowę dofinansowania projektu podpisano 9 listopada w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

źródło: wfosigw.olsztyn.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj