Mieszkańcy mogą już sprawdzać szczegółowy harmonogram pracy mobilnych PSZOK-ów, które będą dostępne od marca do grudnia 2025 r. dla 12 gmin należących do ZMGK. Rozpoczęcie pracy MPSZOK-ów poprzedziło wybranie ich lokalizacji w taki sposób, aby było to najbardziej wygodne dla użytkowników. Z usługi (jak w przypadku wszystkich PSZOK-ów) można skorzystać za darmo.
Nie wszystko do MPSZOK-u
W mobilnych punktach będzie można bezpiecznie i bezpłatnie oddać m.in. tekstylia, niewielkich rozmiarów sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady niebezpieczne (przeterminowane leki, baterie i akumulatory, świetlówki) i zużyte opony do samochodów osobowych bez felg. Mieszkańcy przyniosą do nich także podstawowe frakcje podlegające selektywnej zbiórce, czyli papier, szkło opakowaniowe, metale, tworzywa sztuczne oraz odpady biodegradowalne.
Zgodnie z regulaminem i ze względu na ograniczoną powierzchnię załadowczą MPSZOK-i nie przyjmą za to zmieszanych odpadów komunalnych i budowlanych oraz azbestu, części samochodowych i odpadów gabarytowych. Katalog zabronionych odpadów uzupełniają chociażby części i szyby samochodowe, szkło zbrojone i hartowane, dużych rozmiarów sprzęt elektryczny i elektroniczny (np. lodówki, pralki, telewizory) oraz odpady poprodukcyjne i niezidentyfikowane.
Poznań. Od połowy marca zużyte tekstylia będzie można oddawać do gratowozu
Zasady odbioru odpadów
Bezpłatnie odpady może oddać osoba fizyczna. Zebrane selektywnie odpady należy dostarczyć w sposób umożliwiający pracownikowi ich identyfikację i klasyfikację. W miejscu zbiórki przyjmowane odpady są ważone i ewidencjonowane przez pracowników Spółki.
Warto jednak podkreślić, że pracownik Spółki ma prawo odmówić przyjęcia odpadu jeśli byłoby to sprzeczne z przepisami prawa oraz mogłoby zagrażać zdrowiu lub życiu ludzi. W związku z tym przekazanie odpadów będzie się odbywało pod okiem pracownika Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami “Eko-Mazury”.
W skład Związku Międzygminnego “Gospodarka Komunalna” wchodzi 8 gmin wiejskich, 3 miejsko-wiejskie oraz 1 miejska – jest to Ełk. Tamtejszy system gospodarki odpadami ma obsługiwać ok. 150 tys. mieszkańców. Do ich dyspozycji zostały oddane PSZOK-i w Kośmidrach, Olecku i Białej Piskiej.
Zasady odbioru odpadów zostały udostępnione na stronie PGO “Eko Mazury”.
Zużyte tekstylia tylko do PSZOK? Specjalne kontenery wystawią nieliczne miasta
Komentarze (0)