– Rozbudowa w znacznym stopniu przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego. Wybudowaliśmy nową halę przyjęć odpadów o powierzchni 1500 m2 – powiedział Sławomir Kraus, prezes ZZO Olszowa. – W celu zapobiegania wywiewania odpadów na zewnątrz, rozładunek śmieciarek będzie się odbywał w zamkniętej hali. Powstają nowe powierzchnie magazynowe do składowania surowców, co wpłynie na prowadzenie odpowiedniej polityki surowcowej. To z kolei umożliwi uzyskiwanie przychodów, które zainwestujemy w nowe przedsięwzięcia.
Lokalne PSZOK-i
Prezes ZZO Olszowa mówił także o ulepszeniu procesu kompostowania. – Nowa kompostownia o przepustowości 12 000 ton pozwoli na zagospodarowanie pełnego strumienia odpadów biodegradowalnych wpływających do naszego zakładu. Dzięki temu będziemy mogli produkować nawóz organiczny, środek poprawiający uprawę roślin – dodał Kraus.
Ukończona modernizacja to oczywiście nie koniec działań rozwojowych. Są już plany, a nawet powzięte działania „na przyszłość”. – Mamy w planach poprawę selektywnej zbiórki odpadów. Dotychczas zajmowaliśmy się tylko gospodarowaniem odpadów, aktualnie przystępujemy do ich odbierania własnymi środkami transportu. Będziemy to czynić także w aspekcie popiołu, co wpłynie na czystość surowców, ale także zapobiegnie wzrastającym kosztom utrzymania linii sortowniczych. W każdej z gmin postawimy bramę odpadową, pełniącą rolę lokalnego PSZOK-u. Wiadomo, że nie każdy mieszkaniec może skorzystać z naszego PSZOK-u w Olszowie, bo musi do nas dojeżdżać. W tej altanie będzie można zostawić m.in. papier, szkło, tworzywa sztuczne, leki, jak i przedmioty codziennego użytku do ponownego wykorzystania przez innych mieszkańców. Ma to wpłynąć na znaczącą poprawę selektywnej zbiórki jak i tworzeniu obiegu zamkniętego, a także podnieść poziomy recyklingu – podsumował Sławomir Kraus.
138 000 mieszkańców
Z modernizacji korzysta ponad 138 000 mieszkańców 13 gmin: Bralin, Doruchów, Dziadowa Kłoda, Kępno, Łęka Opatowska, Międzybórz, Oleśnica, Oleśnica miasto, Perzów, Rychtal, Syców, Trzcinica. Zakład w Olszowie jest na otwartej przestrzeni z dala od zabudowań.
Komentarze (0)