"Mój prąd" - jest drugi nabór wniosków w programie

dom
14.01.2020, o godz. 13:09
czas czytania: około 2 minut
1

Ruszył drugi nabór wniosków o dofinansowanie montażu fotowoltaiki w programie „Mój Prąd”. Nowością jest strona mojprad.gov.pl, na której można sprawdzić status złożonego wniosku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W pierwszym naborze programu „Mój Prąd” NFOŚiGW dofinansował ponad 27 tys. instalacji fotowoltaicznych. Na ten cel przeznaczono ok. 132 mln zł, a zainstalowana moc PV to 152 MW. Uzyskaną dzięki temu redukcję dwutlenku węgla wyliczono na ok. 122 tys. ton rocznie.

Drugi nabór wniosków o dofinansowanie osobom fizycznym mikroinstalacji fotowoltaicznych potrwa do 18 grudnia 2020 r. Zasady programu nie zmieniają się – starać można się o dotację w wysokości nawet 50 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie, czyli zakup i montaż PV od 2 do 10 kW.

Dofinansowanie można łączyć z ulgą termomodernizacyjną, o ile koszty przedstawione do rozliczenia zostały pomniejszone o otrzymaną dotację. Warunkiem skorzystania z programu jest umowa kompleksowa regulująca kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej z wytworzonej mikroinstalacji.

– Fotowoltaika prosumencka przeżywa prawdziwy boom za sprawą programu, w którym do wykorzystania mamy jeszcze prawie 90 proc. funduszy z miliardowego budżetu. Te pieniądze pozwolą na dofinansowanie nawet 200 tys. instalacji, które mogą wygenerować ok. 1 TWh zielonej energii, a zainstalowana moc sięgnie 1,2 GW – zapowiedział minister klimatu Michał Kurtyka.

Jednym z nowych ułatwień jest możliwość składania wniosku o dotację za pośrednictwem instalatorów PV, którzy podpisali z NFOŚiGW porozumienie o współpracy. Obecnie to 49 firm z branży fotowoltaicznej, ale lista ta sukcesywnie się wydłuża. Od października ub.r. wnioski – poza formą papierową – składać można online przez portal gov.pl. Tegoroczną nowością jest strona internetowa poświęcona programowi – mojprad.gov.pl.

– Przejrzysty interface tej strony pozwala intuicyjnie odnaleźć podstawowe informacje o programie. Znajdziemy tam m.in. instruktaż składania wniosków, zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania – powiedział prezes NFOŚiGW Piotr Woźny.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (1)


Diplodok

Komentarz #38139 dodany 2020-01-21 15:19:32

Inwestycja we własną mini elektrownie słoneczną jest korzystna nawet bez dotacji a dodatkowym finansowaniem możemy osiągnąć zwrot w ciągu kilku lat. Na stronie solartime można to sobie łatwo przeliczyć.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024