Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

„Moja woda” nie dla rolników. To „rażąca dyskryminacja”

„Moja woda” nie dla rolników. To „rażąca dyskryminacja”
szp
10.08.2020, o godz. 9:31
czas czytania: około 1 minuty
0

Krajowa Rada Izb Rolniczych chce zmiany przepisów programu „Moja woda”, aby mogli z niego korzystać również rolnicy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do ministra klimatu Michała Kurtyki o wprowadzenie zmian do przepisów programu „Moja woda”.

Obecnie w programie zawarte jest zastrzeżenie, że „dofinansowanie może być udzielone beneficjentom końcowym pod warunkiem, że instalacje objęte przedsięwzięciem oraz zatrzymana woda opadowa nie będą wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu unijnego prawa konkurencji, w tym działalności rolniczej”.

„Zdaniem samorządu rolniczego wykluczenie rolników spośród beneficjentów programu jest nie tylko przykładem rażącej dyskryminacji, ale również przyczyni się do marnowania wody opadowej z domów jednorodzinnych rolników, którzy stanowią w większość mieszkańców wsi” – czytamy na stronie KRIR.

Rada pisze też, że wysokość dotacji – nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie – stanowi gwarancję, że nie będą to duże inwestycje, które mogą mieć wpływ na konkurencyjność gospodarki, a zebrana woda wystarczy jedynie na podlewanie ogródka przydomowego w zagrodzie rolnika.

Zdaniem samorządu rolniczego docelowo należałoby umożliwić dofinansowanie do urządzeń gromadzących i rozprowadzających wodę z dachów zabudowań gospodarskich, która powinna być pozyskiwana i wykorzystywana właśnie do wspomagania nawadniania upraw rolnych.

Od 1 lipca 2020 r. w programie „Moja woda” złożono wnioski na ponad 60 proc. dostępnej puli środków, która wynosi 100 mln zł.

Moja woda. Złożono wnioski na ponad 60 mln zł, w tym m.in. oczka wodne

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024