Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Monitoring i zabezpieczenie roszczeń w gospodarce odpadami: nowe obowiązki i szereg obaw

Monitoring i zabezpieczenie roszczeń w gospodarce odpadami: nowe obowiązki i szereg obaw
szp
07.03.2019, o godz. 12:46
czas czytania: około 2 minut
2

Wątpliwości związane z monitoringiem składowisk i finansowanym zabezpieczeniem roszczeń - to główne zagadnienia pierwszej części warsztatów prawno-managerskich, które odbyły się trzeciego dnia konferencji "Eksploatacja i rekultywacja składowisk odpadów".

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Zidentyfikowanie problemu i jego przyczyn, zrozumienie interesów stron to – jak przekonywał prowadzący warsztaty dr Rafał Lewicki – podstawa do rozwiązywania problemów z jakimi borykają się przedsiębiorcy prowadzący instalacje do składowania i przetwarzania odpadów. – My mamy różne doświadczenia związane z praktyką, a kontrolerzy też mają swoje – zauważył.

Zegar tyka

Do 5 września gospodarujący odpadami muszą zdobyć pozwolenie zintegrowane. Bez nich nie będą mogli prowadzić działalności. I tu pojawia się pierwsza wątpliwość: czy ta data obliguje ich tylko to złożenia wniosku (wypełnionego z dotrzymaniem należytej staranności) czy jednak do 5 września wniosek musi być kompletny, czyli uzupełniony po ewentualnych uwagach.

Ta kwestia nie została oficjalnie rozstrzygnięta przez Ministerstwo Środowiska. Dlatego, jak stwierdziło kilkoro z uczestników warsztatów, cała nadzieja w zasadzie mówiącej, że w razie prawnych wątpliwości, prawo zadziała na korzyć składającego wniosek.

Monitoring i zabezpieczenia pełne pytań

Tymon Grabarczyk z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka przypomniał, że Ministerstwo Środowiska do dziś nie opublikowało rozporządzenia dotyczącego monitoringu wizyjnego składowisk, a jednocześnie stoi na stanowisku, że taki monitoring powinien funkcjonować. Pytanie: jak go zrealizować, by, po wejściu rozporządzenia określającego konkretne wymagania, nie narazić się na kary?

Dziś wymogi dotyczą m.in. zapisywania obrazu całą dobę i identyfikacji osób przebywających na składowisku. Daleko idące wątpliwości dotyczą również przekazywania obrazu w czasie rzeczywistym i wykorzystywanych do tego technologii. – Trzeba tu przypomnieć, że przekazywanie obrazu w czasie rzeczywistym miałoby dotyczyć tylko Inspekcji Ochrony Środowiska i tylko określonych rodzajów odpadów – mówił. Natomiast przepisy ustawy o odpadach nakładają ogólny obowiązek przekazywania zapisu obrazu wskazanym organom władzy publicznej.

W pierwotnym projekcie rozporządzenia znalazły się zapisy o wykorzystywaniu technologii GSM to przekazywania obrazu. Jak jednak zwracali uwagę uczestnicy dyskusji, w wielu miejscach kraju nadal pojawiają się problemy w dostępie do sieci o odpowiedniej przepustowości dlatego, wbrew pozorom, dla prowadzących instalacje to dość istotny problem.

Jak wyliczać kwoty zabezpieczenie roszczeń mówił Jakub Nowak w Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Przedstawił wzór, według którego powinno wyliczać się kwoty zabezpieczenia. – Nie zazdroszczę państwu, którzy będziecie musieli to policzyć – stwierdził. Problem dotyczy to zwłaszcza tych, którzy zagospodarowują wiele różnych rodzajów odpadów. A instalacja regionalna musi przyjąć wszystkie odpady wytworzone przez mieszkańców danego terenu – przypomniał.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


Arleta

Komentarz #16468 dodany 2019-03-10 07:52:56

Do 5 wrzesnia 2019 należy złożyć wniosek. Czy ktoś weryfikuje merytorycznie informacje jakie pojawiaja sie na tej stronie? Bo chyba nie taki przekaz jak w artykule został skierowany do uczestnikow warsztatów. Art. 10 Prowadzący instalację, który posiada pozwolenie zintegrowane uwzględniające zbieranie odpadów lub przetwarzanie odpadów, jest obowiązany, w terminie 1 roku od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, złożyć wniosek o zmianę tego pozwolenia, w celu dostosowania go do przepisów zmienionych niniejszą ustawą. W przypadku gdy prowadzący instalację nie dopełnił tego obowiązku, pozwolenie to wygasa w zakresie gospodarowania odpadami. Przepisy art. 14 ust. 1-7 stosuje się odpowiednio.


Sylwia

Komentarz #16573 dodany 2019-03-15 08:36:00

Ustawa z 20 lipca 2018 roku weszła w życie 05.09.2018 więc 05.09.2019 r. jest to akurat rok Pani Arleto. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024