Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Monitoring przejść dla zwierząt na autostradzie A4

Monitoring przejść dla zwierząt na autostradzie A4
jwo
11.06.2015, o godz. 4:26
czas czytania: około 2 minut
0

Pracownicy Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie uczestniczyli w wizji na przejściach dla średnich i dużych zwierząt na odcinku autostrady A4 Kraków – Tarnów pomiędzy węzłami Szarów i Krzyż.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Prowadzony przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (oddział w Krakowie) monitoring ma na celu określenie ilości zwierząt wykorzystujących przejścia, co da możliwość zbadania skuteczności ich funkcjonowania.

Autostrada A4 na monitorowanym odcinku sąsiaduje z obszarem Puszczy Niepołomickiej, przecina kompleks Lasów Radłowskich oraz doliny rzek Raby i Dunajca. Dlatego też na tym odcinku autostrady A4 zbudowano ponad 15 przejść dla zwierząt, w tym 4 duże przejścia górne umożliwiające migracje dużym ssakom.

Przejścia dla zwierząt nad autostradą A4 stwarzają warunki do odpowiedniego funkcjonowania lokalnym populacjom dzikich zwierząt, których siedliska zostały podzielone, poprzez możliwość wędrówek między siedliskami, migracji zwierzętom przemieszczającym się na duże odległości i dyspersji osobnikom młodocianym szukającym nowych terytoriów do życia.

Podczas obserwacji potwierdzono, że wszystkie obiekty dające możliwość przemieszczania się zwierząt są wykorzystywane. W trakcie przeprowadzonej wizji na większości przejść lub w ich sąsiedztwie obserwowano ślady obecności (tropy, odchody) wielu gatunków zwierząt, głównie sarny i lisa, jednak na przejściach górnych, mocno zarośniętych, obserwacja była bardzo utrudniona. Na jednym z przejść górnych sfotografowano lisa, który wchodził na przejście.

Do tej pory na małopolskim odcinku autostrady A4 stwierdzono wykorzystywanie przejść dla dużych i średnich zwierząt głównie przez sarny i lisy, a także przez łosie, jelenie, dziki oraz drobne ssaki (gryzonie). W bezpośrednim sąsiedztwie jednego z dolnych przejść nad rzeką Dunajec stwierdzono aktywne stanowisko bobra, o czym świadczą regularne tropy i ślady bytowania oraz zasiedlona żeremionora.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024