Domagam się od Komisji Europejskiej realnych działań mających na celu obniżenie cen energii w Europie. Obniżenie stawek systemu handlu emisjami CO2 to najprostsze rozwiązanie; niech KE skończy z polityką, która jeszcze dokłada ciężarów – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

– Przede wszystkim domagam się od Komisji Europejskiej realnych działań, które mają na celu obniżenie poziomu cen w Europie – i to jest podstawowe działanie, podstawowy cel. Dlatego głośno mówię od kilku miesięcy, a ostatnio sformułowałem bardzo konkretną propozycję: obniżcie ceny europejskiego systemu handlu emisjami, obniżcie cenę uprawnień do emisji CO2, na przykład z ok. 90 euro, które obowiązuje obecnie, do poziomu 30 euro – to już, natychmiast będzie ulga dla wszystkich obywateli Europy. Dlaczego tego nie robicie? – powiedział premier.

Najprostszy sposób

Jak mówił, “niektórzy chcieliby posługiwać się różnymi mechanizmami, a nie wykorzystują tego, co jest najprostsze”.

– To jest najprostsze – to jest najprostszy sposób najszybszego obniżania cen energii na najbliższy czas dla wszystkich obywateli Europy. Skończcie z taką polityka, która dokłada jeszcze ciężarów wszystkim Polakom, którzy i tak mają pod górkę w czasie tego kryzysu – wezwał.

– Ceny energii elektrycznej, gazu, ze względu na politykę rosyjsko-niemiecką – bo powiedzmy sobie uczciwie, że taka jest geneza tych bardzo wysokich cen – są horrendalne; my robimy wszystko, żeby te ceny obniżyć – podkreślił szef rządu.

Rozwiązania realne?

Premier dopytywany był, czy wprowadzenie takich rozwiązań na poziomie Unii Europejskiej jest w najbliższym czasie realne.

– Wiele rzeczy wydawało się niemożliwych, a jednak na skutek bardzo uporczywych, konsekwentnych i regularnie powtarzanych działań udawało się je zrealizować, że przypomnę pakiety sankcyjne, pomoc dla Ukrainy czy przyznanie jej statusu kandydackiego – powiedział.

Jak ocenił, odpowiedź na pytanie, czy takie rozwiązanie wkrótce będą wprowadzone odpowiedział “pewnie nie”.

– Historia się nie kończy, polityka jest dziedziną bardzo zawiłą i trudną, polega właśnie na uporczywym przekonywaniu, konsekwencji i stawianiu swoich racji i zdecydowaniu, a nie potulności i serwilizmie, jak to niegdyś bywało. Na pewno będziemy to powtarzać tej jesieni i tej zimy, żeby obywatele Europy, a w szczególności Polacy zdawali sobie sprawę, z czego wynikają te wysokie ceny energii – mówił.

Premier Morawiecki odniósł się również do kwestii budowy mechanizmu kształtowania cen energii w UE.

– Jest bardzo konkretny mechanizm, który te ceny określa – on również jest w naszych rękach, i również moglibyśmy zmieniając ten mechanizm obniżyć ceny dla wszystkich Polaków – stwierdził.

Czytaj więcej

Skomentuj