Reklama

ad1A Powermeetings 27.02-02.03.2024

Morawiecki: Obniżenie stawek ETS to najprostszy sposób obniżenia cen energii

Morawiecki: Obniżenie stawek ETS to najprostszy sposób obniżenia cen energii
PAP/dom
05.09.2022, o godz. 14:47
czas czytania: około 2 minut
0

Domagam się od Komisji Europejskiej realnych działań mających na celu obniżenie cen energii w Europie. Obniżenie stawek systemu handlu emisjami CO2 to najprostsze rozwiązanie; niech KE skończy z polityką, która jeszcze dokłada ciężarów - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Przede wszystkim domagam się od Komisji Europejskiej realnych działań, które mają na celu obniżenie poziomu cen w Europie – i to jest podstawowe działanie, podstawowy cel. Dlatego głośno mówię od kilku miesięcy, a ostatnio sformułowałem bardzo konkretną propozycję: obniżcie ceny europejskiego systemu handlu emisjami, obniżcie cenę uprawnień do emisji CO2, na przykład z ok. 90 euro, które obowiązuje obecnie, do poziomu 30 euro – to już, natychmiast będzie ulga dla wszystkich obywateli Europy. Dlaczego tego nie robicie? – powiedział premier.

Najprostszy sposób

Jak mówił, “niektórzy chcieliby posługiwać się różnymi mechanizmami, a nie wykorzystują tego, co jest najprostsze”.

– To jest najprostsze – to jest najprostszy sposób najszybszego obniżania cen energii na najbliższy czas dla wszystkich obywateli Europy. Skończcie z taką polityka, która dokłada jeszcze ciężarów wszystkim Polakom, którzy i tak mają pod górkę w czasie tego kryzysu – wezwał.

– Ceny energii elektrycznej, gazu, ze względu na politykę rosyjsko-niemiecką – bo powiedzmy sobie uczciwie, że taka jest geneza tych bardzo wysokich cen – są horrendalne; my robimy wszystko, żeby te ceny obniżyć – podkreślił szef rządu.

Rozwiązania realne?

Premier dopytywany był, czy wprowadzenie takich rozwiązań na poziomie Unii Europejskiej jest w najbliższym czasie realne.

– Wiele rzeczy wydawało się niemożliwych, a jednak na skutek bardzo uporczywych, konsekwentnych i regularnie powtarzanych działań udawało się je zrealizować, że przypomnę pakiety sankcyjne, pomoc dla Ukrainy czy przyznanie jej statusu kandydackiego – powiedział.

Jak ocenił, odpowiedź na pytanie, czy takie rozwiązanie wkrótce będą wprowadzone odpowiedział “pewnie nie”.

– Historia się nie kończy, polityka jest dziedziną bardzo zawiłą i trudną, polega właśnie na uporczywym przekonywaniu, konsekwencji i stawianiu swoich racji i zdecydowaniu, a nie potulności i serwilizmie, jak to niegdyś bywało. Na pewno będziemy to powtarzać tej jesieni i tej zimy, żeby obywatele Europy, a w szczególności Polacy zdawali sobie sprawę, z czego wynikają te wysokie ceny energii – mówił.

Premier Morawiecki odniósł się również do kwestii budowy mechanizmu kształtowania cen energii w UE.

– Jest bardzo konkretny mechanizm, który te ceny określa – on również jest w naszych rękach, i również moglibyśmy zmieniając ten mechanizm obniżyć ceny dla wszystkich Polaków – stwierdził.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024