W najbliższych dniach wojsko zdemontuje most pontonowy na Wiśle, na którym ułożone były dwie nitki rurociągu tymczasowego doprowadzającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni “Czajka” – poinformował PAP dowódca batalionu pontonowego ppłk. Piotr Kranz.

W niedzielę wieczorem, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. przełączyło przepływ ścieków z tymczasowego układu przesyłowego ułożonego na moście pontonowym do nowego, wydrążonego pod Wisłą rurociągu alternatywnego układu przesyłowego. W poniedziałek rozpoczął się demontaż bypassa.

– W najbliższych dniach rozpoczniemy demontaż przeprawy. Realnym terminem jest środa – powiedział ppłk. Kranz. Wyjaśnił, że samo rozpięcie mostu potrwa od 1 do 2 godzin. Natomiast przez kolejne dwa dni sprzęt będzie przygotowywany do transportu do jednostki macierzystej, czyli 2. pułku inżynieryjnego z Inowrocławia.

W operacji tej weźmie udział od 140 do 170 żołnierzy.

9 września żołnierze 2. pułku inżynieryjnego z Inowrocławia przygotowali most do ułożenia na nim tymczasowych rurociągów. W połowie października musieli go zdemontować z powodu nadejścia fali wezbraniowej z południa. Poziom wody na Wiśle był o trzy metry wyżej niż obecnie. Po przejściu fali przeprawę zbudowano ponownie.

Przez cały czas – dniem i nocą – przy utrzymaniu mostu pełniło służbę 20 żołnierzy.

Do awarii układu przesyłowego transportującego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do położonej po prawej stronie Wisły oczyszczalni “Czajka” doszło 29 sierpnia. Od tego czasu do 27 października MPWiK zrzuciło do Wisły – według Wód Polskich – ponad 10 mln metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków.

Czytaj więcej

Skomentuj