Reklama

AD1A STIHL [01.04-21.04]

MPWiK: zrzut ścieków nie pogorszył jakości wody w Wiśle

MPWiK: zrzut ścieków nie pogorszył jakości wody w Wiśle
jwo
01.10.2020, o godz. 10:02
czas czytania: około 2 minut
0

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie dementuje informacje, że awaryjny zrzut ścieków do Wisły miał bezpośredni wpływ na pogorszenie ekologicznego stanu wody w Wiśle.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

– Dementujemy informacje, że awaryjny zrzut ścieków do Wisły ma bezpośredni wpływ na pogorszenie ekologicznego stanu wody w Wiśle, a także w Bałtyku – podało MPWiK. – Potwierdzają to codzienne wyniki badań MPWiK i na bieżąco publikowane raporty Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku – dodano w komunikacie.

W poniedziałek, 28 września po raz kolejny nastąpił zrzut ścieków do Wisły. Popsuła się jedna z pomp tłoczących nieczystości do tymczasowego kolektora ułożonego na moście pontonowym.

Wyniki analiz potwierdzają , że wprowadzanie nieoczyszczonych ścieków do Wisły poprzez zrzut “Farysa”, które w większości czasu nie przekraczało 1% całkowitego przepływu wody w rzece, prowadzi jedynie do lokalnego, ograniczonego przestrzennie pogorszenia jakości wody, które nie ma przełożenia na jakość wody na dalszych odcinkach rzeki – informuje MPWiK.

Już 2500 m poniżej miejsca zrzutu ścieków, parametrów jakości wody w Wiśle powracała do poziomu zbliżonego do notowanego na wysokości „Grubej Kaśki”, co jest związane z rozcieńczeniem ścieków jak również z procesami samooczyszczania zachodzącymi w Wiśle. Zrzut ścieków nie wpływa tez na pogorszenie jakości wody wody w Wiśle poniżej Warszawy, co potwierdzają badania prowadzone na odcinku rzeki do Płocka.

Prowadzony monitoringu jakości wody w rzece w zakresie metali ciężkich wskazuje, że od początku badań, ich stężenie we wszystkich 7 punktach zlokalizowanych na terenie Warszawy, kształtuje się poniżej granicy oznaczalności. Incydentalnie notuje się jedynie śladowe ilości miedzi i cynku. Podobne wartości są obserwowane w Wiśle na przestrzeni ostatnich lat.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024