Od 23 października będzie można ubiegać się o przyznanie pomocy na inwestycje dotyczące ochrony środowiska i klimatu – poinformowało w środę Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rolnik indywidualny może otrzymać do 200 tys. zł.To jedna z nowych interwencji realizowanych w ramach Planu Strategicznego (PS) dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Kto może ubiegać się o wsparcie?
Na co można uzyskać dofinansowanie?
Pieniądze można pozyskać m.in. na: budowę lub przebudowę budowli wykorzystywanych do produkcji rolniczej, np. płyt do gromadzenia i przechowywania nawozów naturalnych stałych; zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych; budowę lub zakup zbiorników i urządzeń do poprawy gospodarowania wodą; zakup programów komputerowych, aplikacji, urządzeń wspierających i optymalizujących proces podejmowania decyzji produkcyjnych; zakup maszyn i urządzeń rolniczych do stosowania nawozów mineralnych lub naturalnych, kompostu, produktów pofermentacyjnych; ochrony roślin; siewu; uprawy gleby; pielęgnacji i zbioru biomasy z trwałych użytków zielonych.
W przypadku grupy rolników wsparcie może być przyznane wyłącznie na zakup maszyn lub urządzeń rolniczych albo na inwestycje niematerialne, np. nabycie licencji.
Maksymalna wysokość pomocy, jaką może otrzymać indywidualny rolnik, w całym okresie realizacji PS WPR na lata 2023-2027 wynosi 200 tys. zł. Dotację przyznaje się w dwóch formach. W przypadku budowy nowych zbiorników lub płyt do przechowywania nawozów naturalnych jest to ryczałt określany według kosztów jednostkowych. Natomiast przy pozostałych inwestycjach wsparcie ma charakter refundacji części kosztów kwalifikowanych.
Poziom dofinasowania w obu przypadkach wynosi do 65 proc.; dla inwestycji w budowę nowych zbiorników lub płyt do przechowywania nawozów naturalnych stanowi on sumę iloczynów kosztów jednostkowych oraz pojemności zbiornika do przechowywania nawozów lub powierzchni płyty. W przypadku pozostałych przedsięwzięć jest to suma kosztów kwalifikowanych – zaznaczył resort rolnictwa.
Grupa rolników może otrzymać refundację w wysokości do 80 proc kosztów kwalifikowanych.
Na etapie składania wniosku można się ubiegać o przyznanie 50-proc. zaliczki – poinformowało MRiRW.
Nabór potrwa do 20 listopada 2024 r. Wnioski będą przyjmowane wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Komentarze (0)