Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

MRR: Pieniądze muszą być impulsem do rozwoju

MRR: Pieniądze muszą być impulsem do rozwoju
14.03.2008, o godz. 9:35
czas czytania: około 3 minut
0

W Senacie rozmawiano o perspektywie rozwoju inwestycji związanych z ochroną środowiska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

– Pieniądze unijne są jedynie pobudzającymi, wspomagającymi środkami. Przy udziale tylko tych funduszy, nie uda nam się zrealizować wszystkich potrzebnych inwestycji środowiskowych. Istotne zatem, by finansowane były projekty najważniejsze z punktu widzenia całego kraju, które przybliżą nas do realizacji unijnych dyrektyw – powiedział Janusz Mikuła, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego podczas konferencji „Ochrona środowiska w UE – stan realizacji zobowiązań oraz możliwości finansowania”, która odbyła się 11 marca 2008 r. w Senacie RP.

– W latach 2007-2013 ochrona środowiska będzie finansowana głównie z dwóch źródeł: Programu Infrastruktura i Środowisko oraz Instrumentu Finansowego LIFE+. Zatem z funduszy unijnych na inwestycje ekologiczne w najbliższych latach przeznaczonych będzie ok. 5 mld euro – zaznaczył Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. Najwięcej środków z POIiŚ, prawie 60 proc. zapisanych jest w Priorytecie I na projekty z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Dla pierwszych pięciu priorytetów programu, Ministerstwo Środowiska pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej, natomiast za wdrażanie działań odpowiedzialne są: Narodowy Fundusz Ochrony Środowisko i Gospodarki Wodnej oraz Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych. – 14 marca planujemy ogłosić warunki konkursu dla większości priorytetów będących w gestii MŚ. A po upływie 30 dni chcielibyśmy rozpocząć nabory wniosków – poinformował wiceminister J. Zaleski.

Minister Środowiska Maciej Nowicki przedstawił stan dostosowania polskich przepisów do najważniejszych unijnych dyrektyw regulujących kwestie ochrony środowiska. – W Unii Europejskiej bardzo poważnie traktuje się zrównoważony rozwój i ochronę przyrody, Komisja Europejska nie pozwoli zatem na realizację inwestycji przy jednoczesnym braku poszanowania środowiska – wyraźnie podkreślił minister M. Nowicki. – Najważniejsze prace naszego resortu skupiać się będą przede wszystkim na utworzeniu jednej listy obszarów Natura 2000 oraz nowelizacji prawa regulującego proces przeprowadzania ocen oddziaływania na środowisko – zaznaczył minister.

– Jeżeli chcielibyśmy wdrożyć wszystkie unijne dyrektywy do polskiego prawodawstwa do 2013 roku, potrzebne jest nam ponad 170 mld złotych. Tymczasem sumując środki na ochronę środowiska ze wszystkich programów krajowych i regionalnych, otrzymamy kwotę ok. 42 miliardów złotych. Wniosek jest taki, że te pieniądze muszą być impulsem do rozwoju – podkreślił J. Mikuła. Wiceminister zwrócił również uwagę na determinanty, które mogą w dużym stopniu przyczynić się zarówno do stanu wykorzystania unijnych środków jak i możliwości realizacji inwestycji z zakresu infrastruktury ochrony środowiska. Największe ryzyko niosą ze sobą konflikty społeczne wokół inwestycji, wzrost cen materiałów budowlanych oraz potencjał wykonawczy firm budowlanych. – Należy również pomóc beneficjentom, szczególnie samorządom, w sfinansowaniu wkładu własnego inwestycji infrastrukturalnych, a także mieć na uwadze fluktuację kadr w administracji oraz zaniedbania w planowaniu przestrzennym – zaznaczył wiceminister. Z kolei szansę dobrego wykorzystania unijnych środków stwarza wieloletnie planowanie strategiczne, edukacja ekologiczna oraz dobrze przygotowane kampanie informacyjne, które zachęcać będą do przeprowadzania konsultacji społecznych.

– Wiele kontrowersji w ostatnim czasie wzbudziła weryfikacja list projektów kluczowych. Była ona jednak konieczna, by na liście mogły znaleźć się inwestycje najważniejsze z punktu widzenia kraju, przyczyniające się do wzrostu konkurencyjności Polski, które przybliżą nas do wypełnienia unijnych dyrektyw – powiedział wiceminister J. Mikuła. – Jednym z kryteriów branych pod uwagę podczas weryfikacji był stopień przygotowania projektu, nie stać nas bowiem na opóźnienia w realizacji inwestycji – wyraźnie podkreślił wiceminister. Dodał, że przegląd list projektów kluczowych będzie dokonywany co pół roku.

źródło: mrr.gov.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2025