Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

MŚ: opłata za torebki foliowe to nie podatek!

MŚ: opłata za torebki foliowe to nie podatek!
jwo
13.09.2017, o godz. 14:30
czas czytania: około 2 minut
1

Resort środowiska odniósł się do zarzutów, które mówiły, że nowa opłata za torebki foliowe jest w rzeczywistości podatkiem, ponieważ pieniądze z niej mają trafiać do budżetu państwa. Nowa opłata ma zacząć funkcjonować już od 1 stycznia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Maksymalnie złotówkę miałaby od przyszłego roku kosztować torba foliowa w sklepie. To jedno z założeń znowelizowanej ustawy o gospodarce odpadami opakowaniowymi, nad którą obecnie pracują posłowie. Początkowo jednak ta opłata ma zostać ustalona przez Ministerstwo Środowiska na 20 groszy i być systematycznie zwiększana w kolejnych latach.

Wraz z ogłoszeniem postanowień nowych przepisów pojawiły się jednak zarzuty, że płacenie za torebki foliowe będzie w rzeczywistości podatkiem, a nie opłatą. Chodzi przede wszystkim o to, że pieniądze będą trafiać bezpośrednio do budżetu państwa, a nie na przykład do kasy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Opłata za plastikową torbę nie jest podatkiem, ponieważ nie jest obowiązkową płatnością – wyjaśnia Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska odpowiedzialny w resorcie za gospodarkę odpadami.

Torebka foliowa będzie kosztować 20 groszy? Tak proponuje PiS

– Każdy z nas będzie miał wybór, czy zapakować zakupy w plastikową torbę i za nią zapłacić, czy skorzystać z torby wielokrotnego użytku i w bardzo łatwy sposób tej opłaty uniknąć – argumentuje wiceminister.

Resort zauważa, że w innych krajach opłata pozwoliła ograniczyć zużycie plastikowych toreb nawet o 90 proc. Opłatę recyklingową wprowadziło już 13 krajów UE: Irlandia, Wielka Brytania, Łotwa, Malta, Holandia, Chorwacja, Bułgaria, Czechy, Estonia, Słowacja, Austria, Węgry oraz Belgia. Niektóre z nich wkrótce całkowicie zabronią użycia torebek foliowych.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Środowiska zaproponowało w przepisach ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi wprowadzenie odpłatności za torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów, czyli takie, które najczęściej są dostępne w sklepach przy kasie.

Bezpłatne natomiast pozostaną tzw. zrywki (torby o grubości poniżej 15 mikrometrów), pod warunkiem, że będą używane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania żywności sprzedawanej luzem (warzywa, owoce, mięso, ryby itp.).

Stawka opłaty recyklingowej za foliówkę zostanie określona w rozporządzeniu ministra środowiska, i, jak deklaruje resort, początkowo będzie dużo niższa od maksymalnej przewidzianej w ustawie (stawka w projekcie ustawy wskazuje, że maksymalna wysokość opłaty nie może przekroczyć 1 zł).

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Maria

Komentarz #7470 dodany 2017-09-18 12:25:26

Myślę, że Polacy łatwo poradzą sobie z tym problemem.. np wychodząc ze sklepów z 30 siateczkami o grubości poniżej 15 mikrometrów, zamiast jednej grubszej...

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024