1 / 5

W Mszanie (woj. śląskie) ruszyła budowa Parku Aktywnej Rekreacji. Oprócz miejsc dla dzieci i młodzieży przeznaczonych do uprawiania sportu, w gminie znajdzie się również miejsce do zabawy i wypoczynku dla całej rodziny.

Boisko do siatkówki plażowej, dwa betonowe stoły do ping-ponga, skatepark, plac zabaw dla dzieci z piaskownicą w kształcie morskiego okrętu, ścianka wspinaczkowa, a także siłownia terenowa powstaną w gm. Mszana dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Realizacja projektu „Park aktywnej rekreacji w Mszanie szansą na rozwój turystyki w regionie” właśnie się rozpoczęła. Wykonawcą robót jest wybrana w przetargu firma Tel-Bruk z Częstochowy. Koszt przedsięwzięcia to ok. 1,5 mln zł.

Inwestycja ma miejsce na terenie obecnych nieużytków za potokiem Mszanka, gdzie etapami powstaje Park Sołecki. – To był kolejny projekt o dofinansowanie parku, jaki złożyliśmy w ramach różnych programów unijnych. Za każdym razem coś stanęło na przeszkodzie pozyskania pieniędzy, ale byliśmy konsekwentni i nie zrażaliśmy się. Ta determinacja się opłaciła – przyznaje wójt Mszany, Mirosław Szymanek. Dofinansowanie z Programu Operacyjnego ma wynieść 50 proc. Ponieważ jednak cena inwestycji po przetargu jest niższa o ponad 0,5 mln zł od tej zakładanej w projekcie, urząd będzie starał się o zwiększenie poziomu dofinansowania.

W parku zostaną zamontowane wspomniane urządzenia, ale także zostaną wykonane prace ziemne, ścieżki spacerowe z kostki betonowej i nawierzchni mineralnej, nawierzchnia bezpieczna pod siłownią terenową i ścianką wspinaczkową oraz nawierzchnia betonowa pod skateparkiem. Na całym terenie ma się pojawić 40 różnego rodzaju ławek parkowych, stojaki na rowery, tablice informacyjne, kosze na psie nieczystości i zwykłe kosze na śmieci, a także rzecz przydatna dla miłośników jazdy na jednośladach – kompresor do pompowania rowerowych opon.

Wzdłuż Mszanki staną efektowne gabiony – ogrodzenie z metalu i kamienia, które będzie odgradzać ścieżki spacerowe od rowerowych. Pojawią się również ozdobne krzewy i oświetlenie. Dodatkowo gmina z własnego budżetu sfinansuje budowę mostka przez potok Mszanka, dzięki czemu teren w centrum przy ul. 1 Maja zostanie bezpośrednio skomunikowany z terenem kościoła i Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji przy ul. Mickiewicza.

Czytaj więcej

Skomentuj