1 / 129

Murale – przez jednych są krytykowane, dla innych stanowią prawdziwe dzieła sztuki. Coraz więcej samorządów docenia je jednak jako dobry sposób na upiększenie bloków, podwórek czy mostów. W którym mieście murale są najpiękniejsze? Zobaczcie nasze zestawienie!

W Polsce zaczęto doceniać murale jako ważny element miejskiego krajobrazu, który odświeża jego wizerunek, wprowadza nowego, artystycznego ducha w często zdegradowane, zapomniane zakątki. Wiele miast ma już całkiem pokaźne kolekcje murali. Należą do nich m.in.: Łódź, Poznań, Bielsko-Biała, Częstochowa, Gdynia, Katowice, Kraków, Gdańsk, Białystok, Gorzów Wielkopolski, Bydgoszcz i Wrocław.

Dla wszystkich czytelników Portalu Komunalnego przygotowaliśmy fotografie najpiękniejszych murali (wielkoformatowa grafika na ścianach budynków) z kilku polskich miast. W naszej galerii można zobaczyć te najpiękniejsze, największe, najbardziej zaskakujące itd. Z kolei z krótkiego opisu dowiemy się np. gdzie znajduje się dzieło, kto jest jego autorem, kiedy i z jakiej okazji zostało namalowane i wiele, wiele innych ciekawostek. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii i głosowania w naszej ankiecie. Głosy można oddawać do końca lutego

UWAGA! Chcesz pochwalić się zdjęciem interesującego muralu w Twoim mieście? Prześlij je na info@portalkomunalny.pl, a my dodamy je do zestawienia!

[poll id=”17″]

Mural w Łodzi, aut. 3TTMAN

Łódź

W Łodzi wszystko zaczęło się w listopadzie 2009 r., kiedy to Fundacja Urban Forms pojawiła się na komisji promocji w Urzędzie Miasta Łodzi z ideą stworzenia galerii wielkoformatowych obrazów w centrum miasta. Pomimo entuzjazmu ze strony radnych oraz natychmiastowego zainteresowania mediów, projekt nie zdobył dofinansowania.

Nie było to dla nas specjalnym zaskoczeniem, nie spodziewaliśmy się, że od razu otrzymamy dotację. Od tego dnia, następne dwa lata spędziliśmy na spotkaniach z poszczególnymi prezydentami, dyrektorami, radnymi, przewodniczącymi itd. Słowem, ze wszystkimi osobami, które mogłyby mieć ewentualny wpływ na to, żeby uzyskać dofinansowanie – mówi Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny projektu w latach 2009-2014.

Tłumaczą, że dwa lata trwały przekonywania, reklamowania, wyjaśniania, nakłaniania, argumentowania itd. – Uznaliśmy od początku, że projekt jest na tyle związany z miastem, korzystny dla niego i na tyle permanentnie wpływa na jego codzienną estetykę, że Urząd Miasta powinien w nim finansowo partycypować. Symultanicznie, w ciągu tych dwóch pierwszych lat udało się nam zorganizować siedem murali, głównie z twórcami z Polski ­­– podkreśla.

Pierwszy mural powstał przy współpracy z fundacją Orange, od której Urban Forms otrzymali grant i zrobili dwie pierwsze ściany, później kolejny powstał w ramach Festiwalu Komiksu, z Uniwersytetem Łódzkiem, z prywatnymi sponsorami, a także z Festiwalem Viva Flamenco – wtedy przedstawiciele Fundacji zaprosili pierwszy raz osobę spoza Polski – przyjechał malarz z Hiszpanii o pseudonimie Kenor. Powstałe w tamtym czasie obrazy składają się obecnie na całość projektu. Dzięki tym muralom Fundacja miała szansę pokazać urzędnikom, co próbowała przekazać opowiadając o Galerii Murali i jak znakomitej jakości murale mogą funkcjonować w Łodzi.

Stworzył się też szum wokół działań Fundacji i zaczęła ona odbierać bardzo pozytywny odzew ze strony mieszkańców. – Wiedzieliśmy, że mając odpowiednie środki finansowe, będziemy mogli stworzyć projekt światowej skali, dzięki któremu puste ściany w centrum Łodzi zostaną przekonwertowane na wartościowe dzieła sztuki. Po dwóch latach spotkań, udało się finalnie otrzymać pierwsze dofinansowanie ze strony Miasta, co dało nam możliwość zorganizowania pierwszego dużego wydarzenia w postaci festiwalu we wrześniu 2011 r. – mówi M. Bieżyński.

Na przestrzeni trzech tygodni powstało sześć obrazów. O Łodzi zaczęło być głośno. O projekcie pisały media krajowe, jak i zagraniczne. Urząd Miasta przekonał się wtedy jaki potencjał tkwi w tym projekcie. Od tamtej pory zostało stworzonych prawie 50 obrazów przez czołowych wielkoformatowych malarzy z całego świata, m.in. z Brazylii, Chin, Chile, Australii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Niemiec, Belgii, Rosji, a także oczywiście z Polski. Od 2012 r. Fundacja Urban Form organizuje również wycieczki szlakiem łódzkich murali.

BB_min

Bielsko-Biała

W Bielsku-Białej można obecnie podziwiać już kilkanaście murali wykonanych zarówno przez artystów polskich, jak i zagranicznych. Można wręcz wybrać się na spacer szlakiem murali ze specjalnie w tym celu stworzoną mapą przez Galerię Bielską BWA. Murale, które możemy oglądać są różnorodne stylistycznie, prezentują różne nurty i wrażliwości artystyczne. Każdy jest jednak warty obejrzenia i własnej kontemplacji. Wiele z nich powstało dzięki działaniom Fundacji Galerii Bielskiej i Galerii Bielskiej BWA, podczas kuratorowanych edycji projektu “oBBraz miasta” (2014, 2015).

W galerii murali pochodzących z Bielska –Białej zostały zaprezentowane następujące:

Twożywo – „To tłum” – ul. 3 Maja 11

W 2008 r. podczas wystawy „Iluzja jako źródło cierpień” artyści z grupy Twożywo namalowali na fasadzie Galerii Bielskiej BWA od strony ulicy 3 Maja mural „To tłum”, podejmujący problemy egzystencji jednostki w społeczeństwie.

Twożywo był to duet artystyczny działający od 1998 do 2011 r. stworzony przez Krzysztofa Sidorka i Mariusza Libela. Ich streetartowa sztuka nakierowana jest przeważnie na problemy społeczne lub jest aktualnym komentarzem do rzeczywistości. Grupa inspiruje się m.in.: konstruktywizmem, futuryzmem, pop-artem. W 2006 r. otrzymała Paszport „Polityki” w kategorii sztuki wizualne.

Awer – „Niemożliwe połączenie”/Impossible Fusion – ul. 3 Maja 11

Efekt pracy włoskiego artysty działającego pod pseudonimem Awer, który w 2013 r. uczestniczył w międzynarodowych rezydencjach artystycznych „Beyond Time/Poza czasem 2013” organizowanych przez Galerię Bielską BWA. Artysta wykonał w czasie pobytu mural na fasadzie galerii o tytule „Niemożliwe połączenie”. Przedstawia dwie postacie złączone pocałunkiem, wykonane w charakterystycznym linearnym stylu streetartowca.

Mural Karoliny Zdunek – ul. Mickiewicza, widoczny od placu za galerią

Zaprezentowany mural na tylnej ścianie galerii od strony ulicy Mickiewicza autorstwa Karoliny Zdunek powiela obraz rzeczywisty znajdujący się obok – fasadę Galerii Bielskiej BWA. Artystka interesuje się formami geometrycznymi, które wprowadzają do obrazów efekt iluzji. Mural został realizowany w 2008 r. w ramach projektu „Prze/mieszczanie malarstwa”.

Czytaj więcej

25 Komentarze

  1. nie wiem jak tam wasze środki czy początki ale białostocka dziewczynka z konewką bije na głowę wszystkie w przedbiegach ;P

Skomentuj