1 / 129

Murale – przez jednych są krytykowane, dla innych stanowią prawdziwe dzieła sztuki. Coraz więcej samorządów docenia je jednak jako dobry sposób na upiększenie bloków, podwórek czy mostów. W którym mieście murale są najpiękniejsze? Zobaczcie nasze zestawienie!

[poll id=”17″]

NeSpoon – ul. Sobieskiego 54

Mural NeSpoon, został zrealizowany przy użyciu szablonów i sprayów na ścianie kamienicy przy ul. Sobieskiego 54. Mural swoją stylistyką nawiązuje do ręcznie wytwarzanych koronek klockowych powstających w najstarszym ośrodku koronczarskim w Polsce, w małopolskiej miejscowości – Bobowej. Polska artystka działająca pod pseudonimem NeSpoon, mieszkająca w Warszawie, od 2009 r. tworzy koronkowe dzieła na całym świecie – zarówno w postaci muralu, tak jak w Bielsku-Białej, jak i obrazów, instalacji artystycznych, ceramicznych płaskorzeźb – prac prezentowanych zarówno w galeriach sztuki, jak i w przestrzeni publicznej, mającymi charakter interwencji artystycznych. Jej koronkowe dzieła można podziwiać na całym świecie, na wielu kontynentach, m.in. w Chinach, Indiach, Australii, Finlandii, Portugalii, Francji oraz Włoszech. Mural wykonany w projekcie „oBBraz miasta 2#” w 2015 r.

Mural w Bielsku-Białej, aut. Marcin "Malik" Malicki

Marcin „Malik” Malicki – „Frasunek” – ul. Cieszyńska 59

Trzeci mural w drugiej edycji projektu „oBBraz miasta” (2015) wykonał Marcin „Malik” Malicki na ścianie budynku przy ul. Cieszyńskiej 59. Jak pisze o jego idei artysta: “Projekt opiera się przede wszystkim na postaci Chrystusa frasobliwego – powszechnego tematu w sztuce ludowej, przede wszystkim w rzeźbie. Jednocześnie odwołuje się on do franciszkańskiej postawy afirmującej naturę i czerpiącej z niej radość oraz spokój ducha i ciała. Ujmując rzecz w skrócie to taki frasobliwy współczesny Franciszek. Zafrasowany niepewnym losem swoich mniejszych braci. jak np. znikających powoli z naszych miast wróbli. Wróbel dodatkowo symbolizuje tu za Cesare Ripą [XVI-wiecznym włoskim badaczem sztuki i ikonografii] samotność – bowiem frasunek to najczęściej samotne, pustelnicze wręcz przeżycie. A najczęściej w dzisiejszych czasach samotność doskwiera nam w tłumie galopującego miasta”.

Ilona Krieser – „Kozica” – ul. Morskie Oko 23

Drugą edycję projektu „oBBraz miasta” (2015) zainaugurował mural Ilony Krieser zrealizowany na 10-piętrowym bloku przy ul. Morskie Oko 23. Projekt artystki pt. „Kozica” został wybrany spośród 34 innych propozycji nadesłanych na konkurs. Artystka zaproponowała iluzjonistyczny, a zarazem minimalistyczny mural z kozicą stojącą nad oblodzonym urwiskiem skalnym. Tatrzańska kozica już teraz spoziera na bielszczan, przechodniów i ruchliwą przelotową aleję Andersa ze szczytu wysokiej ściany.

Projekt powstał w nawiązaniu do szczytu Mnich, który znajduje się nad Morskim Okiem. Śnieg w kotle Mnicha zalega przez cały rok, dlatego projekt jest nieco monochromatyczny. W moim odczuciu oddaje to surowość tatrzańskiej skały w powiązaniu z wielkomiejską bryłą bloku mieszkalnego. Realizm przedstawionej kozicy ociepla zimowy klimat muralu – tłumaczy ideę projektu Ilona Krieser.

Mural w Bielsku-Białej, aut. Labuenaylamala

Labuenaylamala – „Dandelion”/ „Dmuchawiec” – ul. Czajkowskiego 3

Mural wykonany w czwartej edycji międzynarodowych rezydencji artystycznych „Beyond Time/Poza czasem 2015” organizowanych przez Galerię Bielską BWA. Mural stworzyła artystka hiszpańska z Barcelony – Raquel Gomez Dueñas, działająca pod pseudonimem Labuenaylamala. Na ścianie o wymiarach 6×23 m wykonała abstrakcyjną, geometryczną kompozycję. Tytuł muralu nawiązuje do dziecięcej gry w zdmuchiwanie dmuchawca i wypowiadania przy tym intencji w celu spełniania się życzenia.

Izabela Ołdak – „Sztuka dla lepszego życia” – ściana oporowa, ul. Partyzantów

W 2015 r. Izabela Ołdak wykonała mural o długości ponad 60 m i wysoką na 3,5 m w najwyższej części. Artystka, tworząc projekt muralu na ścianie oporowej przy ul. Partyzantów – przy ruchliwej, przelotowej arterii miasta, z pozostałościami bielskich fabryk, pomyślała o nasyceniu go bogatą ornamentyką, kolorami i optymizmem, nieprzypadkowo tytułując: „Sztuka dla lepszego życia”. – Mural dotyczy piękna natury, odwołuje się do miłości, płodności, witalności i wzrostu. Pojawiają się na nim elementy, formy organiczne symbolizujące życie, które sprawiają, że człowiek może poczuć dobrą energię. Podkreślają je użyte kolory, które są mocne, jaskrawe i żywe – tłumaczy ideę muralu Izabela Ołdak. Izabela Ołdak swój mural na jednym segmencie muru zaczęła tworzyć w październiku 2014 r., jako jedna z trojga artystów zaproszonych przez Galerię Bielską BWA i Fundację Galerii Bielskiej do udziału w projekcie „oBBraz Miasta”, którego celem było wzbogacenie przestrzeni miejskiej Bielska-Białej w wielkie realizacje malarskie.

Mural Joanny Stańko – ul. Sikorskiego 10

W 2008 r. podczas akcji artystycznej „Prze/mieszczanie malarstwa” na ścianie budynku przy ulicy Sikorskiego 10 Joanna Stańko na niebieskim tle namalowała białe kwiaty lotosu. Do muralu zostały dołączone nazwy miast partnerskich Bielska-Białej. Tworząc go artystka chciała wprowadzić więcej intensywnych kolorów w przestrzeń miejską, a także stworzyć charakterystyczny punkt w mieście, będący odtąd miejscem spotkań.

Mural upamiętniający bielskie tramwaje – Jacek Grabowski – plac Żwirki i Wigury 8
Powstanie projektu jest przede wszystkim zasługą działaczy Bielskiego Towarzystwa Tramwajowego, które co prawda zaprzestało działalności w 2011 r. Mural upamiętniający bielskie tramwaje, autorstwa bielskiego artysty Jacka Grabowskiego wzorowany jest na starej widokówce Bielska-Białej z lat 30. zeszłego wieku, która przedstawia ulicę Zamkową i sunący po niej tramwaj. W przyszłości planowana jest instalacja tramwaju w tym miejscu, która będzie przedłużeniem muralu w architekturę otoczenia.

Aby upamiętnić pilotów Franciszka Żwirko i Stanisława Wigurę na niebie umieszczono samolot RWD. Mural powstał w 2013 r.

Mariusz Waras – M-city 744 – plac Żwirki i Wigury 8

Twórcą Muralu jest znany artysta street-artowy Mariusz Waras, który jest artystą wszechstronnym. Mural wykonał na ścianie Starej Fabryki – dawnego Muzeum Techniki i Włókiennictwa, oddziału Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Nawiązuje do dawnego przemysłu włókienniczego obecnego w Bielsku-Białej, którego zabytki można oglądać wewnątrz muzeum. Mural powstał w ramach Industriady 2014, w którego program włączyło się Muzeum Historyczne z Bielska-Białej.

Mural Turbosa

Turbos – „Sowa – ul. Sempołowskiej 1

Mural powstały w pierwszej edycji projektu „oBBraz miasta” w 2014 r. Zrealizował go bielski artysta działający pod pseudonimem Turbos. Zrealizowany na ścianie o wymiarach ok. 15 x 10 metrów mural przedstawia surrealistyczny wizerunek sowy z ludzkimi oczami, których błękit „odbija się” w tajemniczym lesie z niebieską poświatą. Interpretacji tego obrazu może być wiele – sam autor uważa, że można go traktować np. jako metaforę artysty i jego wizji.

Projekt ETNOGRAFF – „Pasterz” – ul. 11 Listopada 74

Realizacja grupy Projekt Etnograff „Pasterz”, to wysoki na 10 m i szeroki na ok. 5,5 m, czarno-biały fotorealistyczny mural malowany przy użyciu sprayu i farb akrylowych, z ornamentem wykonanym w technice szablonu. Wykorzystujące elementy folkloru beskidzkich górali dzieło przedstawia postać pasterza niosącego owcę. Inspiracją dla autorów muralu było zdjęcie autorstwa Arkadiusza Dziczka wykonane w Himalajach, przedstawiające pasterza wędrującego z owcami, który wziął na ręce nowo narodzoną owieczkę, zbyt słabą, by mogła nadążyć za stadem. Maciej Szymonowicz „Kamer”, urzeczony historią pasterza, który zawrócił, by zabrać owieczkę, postanowił przenieść tę symboliczną scenę na mural obok którego codziennie przechodzą setki osób, zabieganych w swoich sprawach. Projekt Etnograff tworzą Katarzyna „Katka” Dyga-Szymonowicz i Maciej „Kamer” Szymonowicz, którzy wprowadzili do świata graffiti beskidzki folklor, nadając archaicznym postaciom, wzorom i symbolom nowe życie. Ich prace balansują na granicy dźwięku, formy i koloru, oni sami znani są z niestandardowych działań w przestrzeni publicznej. Podczas Beskidzkiego Festiwalu Sztuk Wizualnych w 2011 roku zaprezentowali instalację zatytułowaną „Prace w polu”, polegającą na przeniesieniu miejskiej „sztuki ulicy” w przestrzeń wiejską, konkretnie na kilkuhektarowe pole w Ustroniu Jaszowcu.

3Fala.art.pl, Małgorzata Rozenau – Mural Ireny Sendlerowej – ul. Stojałowskiego 19

Mural poświęcony pamięci Ireny Sendlerowej powstał w 2014 r. w Bielsku-Białej na ścianie budynku przy ulicy ks. Stanisława Stojałowskiego 19. Będzie on jednym z kilku, które zostaną zrealizowane w różnych polskich miastach w ramach ogólnopolskiej inicjatywy Fundacji Klamra. Irena Sendlerowa (1910-2008) – polska działaczka społeczna i charytatywna, zasłużyła się szczególnie swoimi działaniami podczas wojny, kiedy przy pomocy swoich łączniczek i zaufanych ludzi gotowych poświęcić swoje życie udało się jej wyprowadzić z getta warszawskiego ok. 2500 dzieci i umieścić je prywatnych domach, sierocińcach, klasztorach i ochronkach. Autorka projektu, Małgorzata Rozenau, jest absolwentką Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Czytaj więcej

25 Komentarze

  1. nie wiem jak tam wasze środki czy początki ale białostocka dziewczynka z konewką bije na głowę wszystkie w przedbiegach ;P

Skomentuj