Takiego muzeum w Polsce jeszcze nie było! Łódzkie Muzeum Włazów pokaże najrzadsze i najciekawsze włazy, jakie wytwarzano od ponad stu lat.

5 kwietnia w Centralnym Muzeum Włókiennictwa przy ul. Piotrkowskiej 282, otwarta została pierwsza część ekspozycji zabytkowych włazów kanalizacyjnych.

Zabytkowymi łódzkimi włazami zainteresowała się grupa miłośników Łodzi – Grupa Inicjatywna Zrzeszenia Łódzkich Odkrywców Metali. Jednym z liderów Grupy jest łódzki przewodnik Jarosław Janowski.

Jarosław Janowski wspólnie  z Adamem Brajterem dokonali żmudnej pracyi zinwentaryzowali blisko 60 wzorów historycznych włazów, które znajdowały, bądź wciąż jeszcze znajdują się na terenie Łodzi. Listę adresów umiejscowienia 35 z nich ZŁOM przekazał prezesowi ZWiK Włodzimierzowi Tomaszewskiemu, zapraszając do podjęcia dalszej współpracy. Od tego momentu ZWiK przy wsparciu miasta zabezpieczył ponad 20 historycznych włazów. Pracownicy ZWiK konserwują je metodą piaskowania i lakierują, aby jak najlepiej wyeksponować ich piękno.

Jednocześnie przy udziale Grupy ZŁOM, ZWiK porozumiał się z Centralnym Muzeum Włókiennictwa i w ten sposób otwarta została droga do stworzenia ekspozycji włazów na terenie muzeum. Lokalizacja ekspozycji włazów właśnie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa nie jest przypadkowa, wszak w przeszłości włazy były często odlewane przez te same firmy, które odlewały maszyny włókiennicze.

Do dnia otwarcia wystawy ZWiK przekazał do muzeum 12 włazów, pozostałe będą sukcesywnie odnawiane i dostarczane.

Z inspiracji Grupy ZŁOM powstały także na zlecenie ZWiK, jeszcze w 2011 r., ozdobne włazy nawiązujące do historii Łodzi i ZWiKu. Jeden z 7 takich włazów został zamontowany w pobliżu muzeum tuż przed oficjalnym otwarciem ekspozycji.

źródło: zwik.lodz.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj