Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Muzeum Włazów w Łodzi

Muzeum Włazów w Łodzi
11.04.2012, o godz. 12:41
czas czytania: około 2 minut
0

Takiego muzeum w Polsce jeszcze nie było! Łódzkie Muzeum Włazów pokaże najrzadsze i najciekawsze włazy, jakie wytwarzano od ponad stu lat.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

5 kwietnia w Centralnym Muzeum Włókiennictwa przy ul. Piotrkowskiej 282, otwarta została pierwsza część ekspozycji zabytkowych włazów kanalizacyjnych.

Zabytkowymi łódzkimi włazami zainteresowała się grupa miłośników Łodzi – Grupa Inicjatywna Zrzeszenia Łódzkich Odkrywców Metali. Jednym z liderów Grupy jest łódzki przewodnik Jarosław Janowski.

Jarosław Janowski wspólnie  z Adamem Brajterem dokonali żmudnej pracyi zinwentaryzowali blisko 60 wzorów historycznych włazów, które znajdowały, bądź wciąż jeszcze znajdują się na terenie Łodzi. Listę adresów umiejscowienia 35 z nich ZŁOM przekazał prezesowi ZWiK Włodzimierzowi Tomaszewskiemu, zapraszając do podjęcia dalszej współpracy. Od tego momentu ZWiK przy wsparciu miasta zabezpieczył ponad 20 historycznych włazów. Pracownicy ZWiK konserwują je metodą piaskowania i lakierują, aby jak najlepiej wyeksponować ich piękno.

Jednocześnie przy udziale Grupy ZŁOM, ZWiK porozumiał się z Centralnym Muzeum Włókiennictwa i w ten sposób otwarta została droga do stworzenia ekspozycji włazów na terenie muzeum. Lokalizacja ekspozycji włazów właśnie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa nie jest przypadkowa, wszak w przeszłości włazy były często odlewane przez te same firmy, które odlewały maszyny włókiennicze.

Do dnia otwarcia wystawy ZWiK przekazał do muzeum 12 włazów, pozostałe będą sukcesywnie odnawiane i dostarczane.

Z inspiracji Grupy ZŁOM powstały także na zlecenie ZWiK, jeszcze w 2011 r., ozdobne włazy nawiązujące do historii Łodzi i ZWiKu. Jeden z 7 takich włazów został zamontowany w pobliżu muzeum tuż przed oficjalnym otwarciem ekspozycji.

źródło: zwik.lodz.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024