Na budynku resortu przedsiębiorczości będzie elektrownia słoneczna

Na budynku resortu przedsiębiorczości będzie elektrownia słoneczna
dom
30.07.2019, o godz. 8:43
czas czytania: około 2 minut
0

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wybuduje na dachu budynku swojej siedziby jedną z największych instalacji fotowoltaicznych w Warszawie, a sam obiekt zostanie poddany gruntownej termomodernizacji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

MPiT rozpoczyna nową inwestycję w zajmowanym przez siebie budynku przy Pl. Trzech Krzyży w Warszawie. Na jego dachu pojawią się panele fotowoltaiczne. Do końca lipca gotowy ma być projekt budowlany, a na początku sierpnia ogłoszony zostanie przetarg na dostawę i montaż paneli.

Przed wykonaniem instalacji fotowoltaicznej docieplony będzie stropodach w celu zniwelowania strat ciepła, wymieniona zostanie stolarka drzwiowa i okienna, instalacje do ciepłej wody i ogrzewania. Przedsięwzięcie uzyskało zgodę konserwatora zabytków, a produkcja własnej energii ruszyć ma jesienią.

Projekt zakłada wykonanie instalacji o łącznej mocy ok. 150 kWp (kilowatopików), składającej się z trzech mikroinstalacji po 50 kWp każda. Całość składać będzie się z 528 modułów o mocy 300 Wp (watopików) każdy.

Rocznie na dachu MPiT wytwarzane więc będzie niemal 7 proc. zużycia energii elektrycznej z 2018 r. Uwzględniając koszty sprzedaży i dystrybucji energii, oszczędności poczynione przez MPiT sięgać mają ok. 100 tys. zł rocznie.

Ministerialna elektrownia słoneczna zredukuje także emisję CO2 o ok. 120 ton rocznie, co przyniesie dodatkowe oszczędności w wysokości ok. 12 tys. zł w skali roku z tytułu podatku emisyjnego UE, jakim jest opłata za uprawnienia do emisji CO2. Realizacja zadania zakłada również zmniejszenie zużycia wody w budynku o ok. 20 proc., zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło na poziomie 40-50 proc., a modernizacja oświetlenia pozwolić ma na oszczędność w zużyciu energii na ten cel o ok. 47 proc.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024