Na budynku administracyjno-edukacyjnym spalarni odpadów w Krakowie zamontowano ogniwa fotowoltaiczne. Prąd z energii słonecznej zostanie przeznaczony na jego zasilanie.

92 ogniwa fotowoltaiczne o mocy 28,06 kWp (kilowatopików) zostały zamontowane pod koniec kwietnia, w ramach pilotażowego programu. Pozwolą na wytwarzanie 32690 kWh prądu rocznie.

Według prognoz do roku 2050 energetyka słoneczna stanie się główną pozycją w wykorzystaniu źródeł energii. Stąd ogniwa fotowoltaiczne w Krakowskim Holdingu Komunalnym: najpierw na budynku spalarni, a niedługo również na obiektach pozostałych spółek miejskich.

Popularność układów fotowoltaicznych, wykorzystujących do produkcji energii elektrycznej promieniowanie słoneczne, rośnie z roku na rok. W marcu w Maroku z pełną mocą ruszyła największa na świecie elektrownia wykorzystująca ten rodzaj energii do produkcji prądu.

Według przedstawicieli spalarni w Krakowie fotowoltaika to kolejne już alternatywne, odnawialne źródło produkowanej tam energii, ponieważ część ten wytwarzanej w wyniku termicznego przekształcania odpadów posiada tzw. zielone cerrtyfikaty.

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj