Już wkrótce na krakowskich przystankach oraz w pojazdach MPK, oprócz standardowych informacji udzielanych przez operatora komunikacji miejskiej, pojawią się także tablice zdradzające aktualny stan zanieczyszczenia powietrza w mieście.

Informacje o aktualnym stanie powietrza w Krakowie mają być wyświetlane na tablicach elektronicznych na przystankach oraz na monitorach w autobusach i tramwajach. – Dzięki współpracy z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska uruchomiony zostanie pilotażowy program informowania mieszkańców o zanieczyszczeniu powietrza – mówi Witold Śmiałek, doradca Prezydenta ds. Jakości Powietrza.

Jak podaje, komunikaty będą się pojawiać na 314 tablicach informacyjnych na przystankach oraz w 120 tramwajach i 100 autobusach MPK. Podane zostaną informacje o stanie powietrza oraz o aktualnym poziomie zanieczyszczeń w stosunku do dopuszczalnych norm. Jednocześnie trwają jeszcze przygotowania od strony informatycznej, tak aby dane Inspektoratu Środowiska były przekazywane na tablice automatycznie.

Innowacyjne rozwiązanie

– Chcemy, aby pilotaż ruszył jak najszybciej. Liczymy, że uda się to zrobić już w lipcu – zapowiada doradca Prezydenta. – To bardzo dobre przedsięwzięcie – ocenia z kolei Anna Dworakowska, przedstawicielka Polskiego Alarmu Smogowego (Polski Alarm Smogowy to ruch społeczny, który powstał w odpowiedzi na dramatyczną jakość powietrza w polskich miastach). Jak wyjaśnia, w tym celu zostaną wykorzystane istniejące już w mieście tablice będące elementem zintegrowanego systemu zarządzania transportem Na nich dodatkowo, poza informacją gdzie np. znajduje się określony autobus, będą wyświetlane dane o stanie zanieczyszczania powietrza.

– Nie każdy przecież korzysta z Internetu, gdzie obecnie tego typu dane są już dostępne. To innowacyjne rozwiązanie zapewni bardzo szeroki dostęp do informacji o aktualnym stanie powietrza w Krakowie. To bardzo doby projekt z zakresu informowania, a także edukowania mieszkańców Krakowa – podsumowuje A. Dworakowska.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj