Jeszcze w tym roku w parku. im. Jana Pawła II na warszawskim Ursynowie stanąć ma dostępna dla wszystkich tężnia solankowa „Maciejka”. Do urzędu trafił już projekt, a jesienią ma ruszyć budowa.

Tężnia znajdzie się w południowej części parku na oświetlonym, ogrodzonym i wyłożonym kostką terenie. Konstrukcja będzie miała wymiary 11,1 na 3,1 m i stanie na wodoszczelnej betonowej płycie.

Tężnia będzie wykonana z drewna sosnowego, w kolorze naturalnym, a koryta litego modrzewiu. Tarnina – czyli gałęzie, po których spływać będzie solanka, wykonana zostanie ze śliwy. Tarnina ułożona będzie poziomo pod małym kątem, tak aby spływająca z góry solanka uległa rozbijaniu o poszczególne gałązki w sposób umożliwiający powstanie tzw. mgiełki solankowej.

Projekt solanki to zwycięski pomysł z budżetu partycypacyjnego. Otrzymał już zgodę od Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji na przyłączenie tężni do sieci wodociągowej, a obecnie jest w fazie zatwierdzenia projektu pod kątem zgodności z prawem budowlanym. Jeśli w pierwszym przetargu uda się wyłonić wykonawcę i wszystko pójdzie zgodnie z planem, tężnia powstanie do końca roku, a mieszkańcy wiosną 2019 r. będą mogli z niej korzystać.

Za projektem stoi pracownia Grima Architektura i Krajobraz, która ma na swoim koncie m.in. ursynowski „Park Jurajski”, Park Przy Bażantarni czy park za Kopą Cwila.

Źródło: haloursynow.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj