Nadchodzi polsko-czeska wojna o wodę?

Nadchodzi polsko-czeska wojna o wodę?
ko
05.07.2019, o godz. 12:17
czas czytania: około 2 minut
0

Rozbudowa kopalni węgla brunatnego Turów w Bogatyni na wpływ ma na osuszanie ujęć wody pitnej w Czechach. Koncesja na wydobycie węgla w tym rejonie wygasa w kwietniu 2020 r. PGE chce jej przedłużenia do 2044 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Pod koniec maja Rada Miejska w Bogatyni uchwaliła zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, polegającą na rozszerzeniu o 15 ha terenu odkrywkowej eksploatacji górniczej kopalni Turów.

Czesi chcą uchylenia planu

Tymczasem miasta Frydland i Chrastava, samorząd Kraju Libereckiego, czeskie Ministerstwo Środowiska oraz prawnicy we wspólnym stanowisku domagają się od Wojewody Dolnośląskiego uchylenia przyjętej zmiany planu.

Czeski senator i starosta, Michael Canov, w oficjalnym komunikacie wydanym 1 lipca zwraca uwagę, że „(…) strona czeska walczy o to, żeby strona polska na własnym terytorium przestrzegała prawa”. Padają słowa sprzeciwu wobec poszerzenia odkrywki i pozbawienia mieszkańców Czech wody pitnej. Czesi wyceniają na ponad 10 mln złotych koszty inwestycji niezbędnych do sprowadzenia z Gór Izerskich wody, której pozbawi ich odkrywka. Zgodnie z zasadą „zanieczyszczający płaci”, koszty te powinna ponieść Kopalnia Turów.

Problemy także w Polsce

Do niedawna wydawało się, że problemy z wodą pitną wokół Turowa mają tylko Czesi. Jednak lej depresyjny i susza także w Polsce są skutkiem wieloletniej eksploatacji złóż węgla brunatnego. W II. połowie czerwca, susza i upały oraz zwiększony pobór wody przez mieszkańców gminy, kopalnię i elektrownię Turów, spowodował osuszenie 2 ujęć własnych wody pitnej Bogatyni. Pojawiły się przerwy w dostawach wody oraz radykalne pogorszenie jej jakości. W ostatnim czasie zaobserwowano m.in. zanieczyszczenia wody pitnej żelazem  okresowo o 250%, a manganem o 100%.

Potrzebna transformacja

Organizacje ekologiczne od dawna zwracają uwagę na negatywny wpływ Kopalni Turów na środowisko. Chodzi o generowane toksyczne pyły zawieszone, a także wpływ na jakość wody.

– Duże środki UE w Platformie Węglowej czekają na wsparcie sprawiedliwej transformacji regionów odchodzących od węgla. Najbliższe spotkanie w Brukseli odbędzie się 13-14 lipca. To tam jest miejsce na politykę dla Burmistrza Bogatyni – podkreśla Radosław Gawlik, wiceprezes Koalicji Rozwój TAK  –  Odkrywki NIE, zaangażowany w ruch na rzecz Transformacji Energetycznej ponad Podziałami.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024