Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Nagroda branży tworzyw sztucznych dla studenta z Łodzi

Nagroda branży tworzyw sztucznych dla studenta z Łodzi
ZM/PAP
27.11.2024, o godz. 12:57
czas czytania: około 2 minut
0

Konrad Stefaniak, student chemii na Politechnice Łódzkiej z wyróżnieniem Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych za najbardziej innowacyjne zastosowanie tworzyw w pracy naukowej. W PŁ mówią o studencie, że to nadzieja polskiej chemii. Bada biodegradowalne materiały do produkcji opakowań.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

– Nasz młody chemik otrzymał nagrodę za pracę inżynierską “Modyfikacja biokompozytów ENR/PLA przy zastosowaniu naturalnych substancji przeciwstarzeniowych” – poinformowała Ewa Chojnacka, rzecznik Politechniki Łódzkiej dodając, że Konrad Stefaniak w swojej pracy dyplomowej zaprezentował możliwe zastosowania biokompozytów. Jak informuje Dominika Górska, rzeczniczka PZPTS, Nagrody Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych przyznawane są od ośmiu lat. W tym roku wyróżniono tę jedną pracę z 12 zgłoszonych do konkursu.

Doceniony za badania w dziedzinie tworzyw sztucznych

– Ta nagroda to dla mnie znak, że badania naukowe, które już od kilku lat wykonuję pod opieką mojej promotor dr hab. inż. Anny Masek, są doceniane przez ekspertów w dziedzinie tworzyw sztucznych oraz uważane za wartościowe. Ten fakt dodaje mi motywacji do tego, aby dalej rozwijać się w tym kierunku i popularyzować ideę poszukiwania nowych rozwiązań zmierzających do zrównoważonego rozwoju tych materiałów – powiedział zdobywca wyróżnienia Konrad Stefaniak.

Laureat nagrody PZPTS jest nazywany nadzieją nowoczesnej polskiej chemii. Jako student na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej Był już dwukrotnym laureatem stypendium ministra nauki i szkolnictwa wyższego i laureatem konkursu o nagrodę rektora PŁ dla najmłodszego pierwszego autora publikacji naukowej w 2021 roku. Dwukrotnie otrzymał też tytuł Studenta Roku Wydziału Chemicznego, a trzy razy był laureatem programu stypendialnego Młodzi w Łodzi. Obecnie Konrad Stefaniak studiuje w ramach programu Erasmus+ na Universidade NOVA de Lisboa w Portugalii. Razem ze swoją mentorką proc. Anna Masek realizuje projekt dotyczący biodegradowalnych materiałów do produkcji opakowań.

Nagroda łącząca naukę z przemysłem

Branżowy konkurs PZPTS, związku firm przetwarzających tworzywa sztuczne z założenia ma łączyć naukę z jej praktycznym wykorzystaniem w przemyśle. – Mamy w związku firmy, które inspirują się pomysłami młodych naukowców i czerpią z ich pracy przy tworzeniu nowych rozwiązań. Naszym celem jest, żeby tworzywa sztuczne były jak najbardziej zrównoważone, żebyśmy w jak największym stopniu korzystali z recyklingu i żeby plastik był jak najcieńszy i jak najbardziej wytrzymały – wyjaśniła Dominika Górska.

Dla młodych naukowców konkurs ma być szansą na zastosowanie rozwiązań z prac naukowych w praktyce, a nawet znalezienie dobrego miejsca pracy i rozwoju już jako praktyka w polskim przemyśle. W ramach konkursu firmy oferują też staże uczestnikom.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025