Doceniony za badania w dziedzinie tworzyw sztucznych
– Ta nagroda to dla mnie znak, że badania naukowe, które już od kilku lat wykonuję pod opieką mojej promotor dr hab. inż. Anny Masek, są doceniane przez ekspertów w dziedzinie tworzyw sztucznych oraz uważane za wartościowe. Ten fakt dodaje mi motywacji do tego, aby dalej rozwijać się w tym kierunku i popularyzować ideę poszukiwania nowych rozwiązań zmierzających do zrównoważonego rozwoju tych materiałów – powiedział zdobywca wyróżnienia Konrad Stefaniak.
Laureat nagrody PZPTS jest nazywany nadzieją nowoczesnej polskiej chemii. Jako student na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej Był już dwukrotnym laureatem stypendium ministra nauki i szkolnictwa wyższego i laureatem konkursu o nagrodę rektora PŁ dla najmłodszego pierwszego autora publikacji naukowej w 2021 roku. Dwukrotnie otrzymał też tytuł Studenta Roku Wydziału Chemicznego, a trzy razy był laureatem programu stypendialnego Młodzi w Łodzi. Obecnie Konrad Stefaniak studiuje w ramach programu Erasmus+ na Universidade NOVA de Lisboa w Portugalii. Razem ze swoją mentorką proc. Anna Masek realizuje projekt dotyczący biodegradowalnych materiałów do produkcji opakowań.
Nagroda łącząca naukę z przemysłem
Branżowy konkurs PZPTS, związku firm przetwarzających tworzywa sztuczne z założenia ma łączyć naukę z jej praktycznym wykorzystaniem w przemyśle. – Mamy w związku firmy, które inspirują się pomysłami młodych naukowców i czerpią z ich pracy przy tworzeniu nowych rozwiązań. Naszym celem jest, żeby tworzywa sztuczne były jak najbardziej zrównoważone, żebyśmy w jak największym stopniu korzystali z recyklingu i żeby plastik był jak najcieńszy i jak najbardziej wytrzymały – wyjaśniła Dominika Górska.
Dla młodych naukowców konkurs ma być szansą na zastosowanie rozwiązań z prac naukowych w praktyce, a nawet znalezienie dobrego miejsca pracy i rozwoju już jako praktyka w polskim przemyśle. W ramach konkursu firmy oferują też staże uczestnikom.
Komentarze (0)