W tym roku zgłoszono 35 obiektów, kolejnych 11 rekomendował architekt miasta. Głównym kryterium wyboru w konkursie „Piękny Wrocław” są walory architektoniczne, przestrzenne oraz funkcjonalno-użytkowe budynków. Nagradzane są m.in. obiekty mieszkalne, wielorodzinne, użyteczności publicznej oraz przemysłowe.
Budynek MPWiK nagrodzony podwójnie
Specjalna nagroda Grand Prix konkursu przyznawana jest najlepszej modernizacji obiektu historycznego. W tegorocznej edycji otrzymał ją budynek bazy transportowo-logistycznej przy ul. Na Grobli należący do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. Budynek został wyróżniony dwukrotnie – otrzymał również pierwszą nagrodę w kategorii obiektu użyteczności publicznej. Jury doceniło też inny obiekt MPWiK: zmodernizowaną zabytkową willę położoną przy ul. Na Grobli 17.
– W tym roku mamy zaskakująco dobry poziom i to mnie bardzo cieszy. Szczególnie na uwagę zasługują obiekty użyteczności publicznej. Doskonale wypadły domy jednorodzinne, a często w ramach konkursu był z nimi kłopot. No i na wysokości zadania stanęły modernizacje obiektów historycznych – mówi architekt miasta. – Problem mieliśmy z Grand Prix, kapituła zbierała się dwa razy i dwa razy jechaliśmy w teren, dyskusja była burzliwa. Wybraliśmy obiekt publiczny, budynek MPWiK, który bardzo szanuje jakość i historię miejsca.
Wrocław piękny dzięki konkursowi
– Konkurs wyznacza wysoki poziom budowania w mieście. W planach miejscowych i studium zagospodarowania mamy możliwość ustalania koncepcji, które mogą skłonić inwestorów by budynki były jak najpiękniejsze i najbardziej estetyczne – podkreśla Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.
W konkursie „Piękny Wrocław”, który organizują prezydenta Wrocławia i Towarzystwa Miłośników Wrocławia, każdy może wybrać najładniejszy budynek we Wrocławiu. Zasadą jest, że wskazuje się najlepsze obiekty spośród tych, których budowa zakończyła się w okresie poprzedzającym kolejną edycję konkursu.
Komentarze (0)