Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Najstarszy śląski wodociąg zachwycił Belgów

Najstarszy śląski wodociąg zachwycił Belgów
16.04.2019, o godz. 7:04
czas czytania: około 2 minut
0

Kopalnie ołowiu, srebra i cynku wraz z system gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach, dwa lata temu, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ubiegłym tygodniu, obiekty podziwiali przedstawiciele czterech belgijskich ośrodków górnictwa z listy UNESCO.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wizytę gości z Belgii zorganizował Wydział Gospodarki i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które zarządza dwoma obiektami światowego dziedzictwa UNESCO – Zabytkową Kopalnią Srebra i Sztolnią Czarnego Pstrąga.

Unikatowy system wodociągowy

Gościom zaprezentowano m.in. niespotykany XIX wieczny system gospodarowania wodą podziemną, który zasilał kilka miast sąsiadujących z Tarnowskimi Górami. Wodę z podziemi wówczas odprowadzano wydrążonymi na różnych głębokościach sztolniami. Połączono je w poziomy i pionowy system przepływu wody, którą po wydobyciu wykorzystywano do celów spożywczych.

W nieczynnym od lat szybie Staszic zachowały się jeszcze niektóre podziemne hale, zabudowania gospodarcze i techniczne, a przede wszystkim, zainstalowana w 1903 roku na głębokości 70 metrów, maszyna parowa do pompowania wody. Jest ona najstarszą podziemną maszyną tego typu, która nie tylko uratowała Górny Śląsk przed suszą ale dała początek dzisiejszemu systemowi zaopatrywania miast śląskich w wodę do picia.

UNESCO to wielkie wyróżnienie

Belgowie chętnie też dzielili się swoimi doświadczeniami z pasjonatami i miłośnikami zabytków przemysłowych w regionie. A mieli czym, bo belgijskie kopalnie trafiły na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2012 r. jako “Główne ośrodki górnicze Walonii”. Po Anglii i Szkocji to właśnie w belgijskiej Walonii rozpoczęła się rewolucyjna przemysłowa kontynentalnej Europy.

Światowa Lista Dziedzictwa Kulturowego UNESCO to wielkie wyróżnienie dla atrakcji turystycznej. Na liście znajdują się obiekty kulturowe i naturalne o wyjątkowej wartości dla ludzkości. Kopalnie ołowiu, srebra i cynku wraz z system gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach od 2017 roku są piętnastym polskim obiektem na tej liście i pierwszym na Górnym Śląsku. Wśród najważniejszych zabytków świata znalazło się ponad 20 obiektów pogórniczych leżących głównie w Tarnowskich Górach oraz w części Bytomia i gminy Zbrosławice. Pod względem historycznym i technicznym tworzą one jedną całość, związaną z wydobyciem rud srebra, ołowiu i cynku oraz systemami odwadniania podziemi i wykorzystaniem wody pogórniczej do celów spożywczych.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024