Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Płock zyska teren zieleni o powierzchni 50 ha – to będzie największy park w mieście

Płock zyska teren zieleni o powierzchni 50 ha – to będzie największy park w mieście
pap/jw
20.02.2024, o godz. 9:09
czas czytania: około 2 minut
0

Na peryferiach Płocka, w Jarze Brzeźnicy ma powstać największy w tym mieście park, który będzie obejmował 50 ha terenów zieleni. Będą tam m.in. łąki kwietne i miejsca piknikowe, punkty widokowe oraz ścieżka dla pieszych i tor do jazdy rowerem górskim.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

– Chcemy zagospodarować Jar Brzeźnicy. Jest wyjątkowy, malowniczy, nieuregulowany, wręcz dziki i trudno dostępny. Chcemy to miejsce nieco “odczarować”, uporządkować i udostępnić mieszkańcom. Planujemy to zrobić w taki sposób, by skutki naszej ingerencji były minimalne – oznajmił w poniedziałek płocki Urząd Miasta.

Park i tor rowerowy

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski przypomniał, że w 2023 r. na terenie całego miasta posadzono prawie tysiąc drzew. – Teraz chcemy zrobić kolejny krok w urządzaniu zieleni i zagospodarować Jar Brzeźnicy. Urządzimy tam naturalny park o powierzchni 50 ha – podkreślił Nowakowski, cytowany w samorządowym komunikacie. Jak zapowiedział Urząd Miasta, “będzie to największy naturalny park w Płocku”.

W ramach przedsięwzięcia mają być realizowane dwie inwestycje – urządzanie parku w Jarze Brzeźnicy wraz z miejscami wypoczynku i ścieżką dla pieszych oraz wytyczenie i urządzenie pierwszego w Płocku toru do jazdy górskim rowerem typu single track, w tym przypadku w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Obie trasy – dla spacerowiczów oraz dla wyczynowych rowerzystów – zostaną wykonane z naturalnych materiałów i, ze względów bezpieczeństwa, nie będą się przecinać.

Kolejność działań

Według Urzędu Miasta, obecnie projekt znajduje się na etapie inwentaryzacji dendrologicznej – jej efektem ma być ustalenie, które drzewa należało będzie usunąć, a które będzie można zostawić naturze. Następny planowany etap to opracowanie dokumentacji technicznej, dzięki której możliwe będzie ubieganie się o dofinansowanie ze środków zewnętrznych, krajowych.

– I w tym roku chcemy jeszcze zacząć realizację zarówno ścieżki dla pieszych – w tegorocznym budżecie Płocka mamy na to 1 mln zł, oraz trasy single track – zarezerwowaliśmy na nią ponad 900 tys. zł – podkreślił płocki samorząd. Odnosząc się do szczegółów projektu, zaznaczył, iż w przyszłym parku znajdą się też m.in. tereny zadrzewione, łąki kwietne, miejsca piknikowe, punkty widokowe i zejścia nad Brzeźnicę.

Dzika natura w mieście

– Zrobimy “dziką naturę w środku miasta”, otoczone naturalną zielenią miejsce do wyciszenia się, dotlenienia i relaksu – zapowiedział Urząd Miasta.

Płynąca na peryferiach Płocka, głębokim miejscami na ok. 30 m wąwozem, rzeka Brzeźnica jest prawym dopływem Wisły. Cały zespół krajobrazowo-przyrodniczy ma tam powierzchnię ok. 150 ha. W XIX wieku działał tam browar – jego ruiny zachowały się do dziś, a teren wąwozu był zamieszkały do drugiej połowy XX w. – znajdowało się tam kilka zabudowań gospodarczych. Obecnie w Jarze Brzeźnicy działa schronisko dla zwierząt.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024