Naprawili awarię

Naprawili awarię
14.04.2008, o godz. 12:13
czas czytania: około 2 minut
0

Bezwykopową metodą wymiany rurociągu spółka Wodkan SA w Ostrowie Wielkopolskim usuwała awarię magistrali w Al. Słowackiego. Naprawiano 120-metrowy odcinek.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wskutek awarii część mieszkańców miała niższe ciśnienie w kranach, cześć mieszkańców ulic od Bąka do Limanowskiego była pozbawiona wody. Wodkan SA podstawił na osiedlu dwa beczkowozy.

Do awarii doszło w piątek 11 kwietnia. Pękła główna magistrala o średnicy 300 mm zasilająca miasto. Uszkodzona została rura na wysokości skrzyżowania Al.Słowackiego/ul. Limanowskiego.

– Mieliśmy do wybory dwie metody tradycyjną – z rozkopaniem ulicy i nowoczesną, tzw. bezwykopową. Zdecydowaliśmy się na tę drugą. Przy tradycyjnej naprawie musielibyśmy zamknąć skrzyżowanie na odcinku 120 metrów, rozkopać skrzyżowanie, wywieźć ziemię i odtworzyć nawierzchnię. Do tego dochodzą koszty zajęcia pasa ruchu. Dlatego zdecydowaliśmy się na nowoczesną bezwykopową wymiany odcinka rury – mówi prezes Wodkan Jacek Nasiadek.  

Na czym polega metoda? Po dwóch stronach uszkodzonego odcinka magistrali robi się wykopy i nacięcia w rurze, specjalne urządzenie o sile ciągu 80 ton wciska do oznaczonego odcinka prowadnicę przypominającą łańcuch, na jej końcu umieszczona jest głowica rozcinająca.

– Za pomocą tej głowicy rozcina się starą rurę i wprowadza nową o tej samej średnicy Ø 300 mm. Siła hydraulicznej wciągarki linowej (do 25 ton) jest wystarczająca do wymiany metodą krakingu rur z materiałów kruchych i miękkich. Rura nie jest metalowa, tylko wykonana z polietylenu ts EGEPLAST, zaprojektowana do tzw. krakingu statycznego. Ma specjalny płaszcz ochronny, który skutecznie chroni przez ewentualnymi kolejnymi uszkodzeniami w gruncie. W podobny sposób Wodkan SA wymieniał już uszkodzoną rurę w ulicy Klasztornej – tłumaczy dyrektor ds. technicznych spółki Małgorzata Gregorek.

Rura po zamontowaniu 12-metrowego odcinka została pozycjonowana w istniejący rurociąg, wykonano próbę ciśnienia i włączono rurę do systemu. Koszt naprawy to około 70 tysięcy złotych.

źródło: GK Holdikom SA

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024