Ich wynalazek wykorzystuje piasek i materiały roślinne łatwo dostępne w wielu krajach rozwijających się. Powstaje z nich tanie i skuteczne medium filtracji wody, czyli “f-piasek”.
Drzewo chrzanowe
Wynalazek opiera się na białku z drzewa chrzanowego (Moringa oleifera), pochodzącego z północno-zachodnich Indii i Pakistanu i obecnego także w innych krajach Azji, w Afryce i Ameryce Południowej.
Drzewo chrzanowe jest odporne na suszę, jego gotowane owoce, liście i młode pędy to popularne warzywo. Korzenie, w smaku przypominające chrzan, stosuje się jako przyprawę i lekarstwo. Mają one silne właściwości antybiotyczne i antyzapalne. Z nasion pozyskuje się olej, wykorzystywany do celów spożywczych, kosmetycznych i produkcji farb.
Nasiona używa się też tradycyjnie do podstawowego oczyszczania wody, jednak duże ilości rozpuszczonego węgla organicznego z nasion dają już po 24 godzinach pożywkę bakteriom. Dopiero w połączeniu z metodami filtrowania piaskowego metoda staje się bardziej skuteczna.
F-Piasek
Ekstrahując białka nasion i nakładając je na powierzchni cząstek krzemionki, głównego składnika piasku, amerykańscy naukowcy stworzyli “f-piasek”, który niszczy mikroorganizmy oraz redukuje zmętnienie. Niepożądane zanieczyszczenia można następnie usunąć, otrzymując czystą wodę. Co niezwykle ważne, nasiona drzewa chrzanowego nadają się do tego także po pozyskaniu z nich cennego oleju, a zatem do oczyszczania wody nadaje się nawet spożywczy lub kosmetyczny odpad poprodukcyjny.
Twardość wody
Tilton i Przybycien odkryli, że białka są w stanie dobrze adsorbować cząstki krzemionki i koagulować zawieszone zanieczyszczenia, zarówno w wodzie miękkiej, jak i twardej. Oznacza to, że proces może być opłacalny w wielu regionach.
Wnioski, do których Tilton, Przybycien i ich współautorzy byli w stanie dotrzeć, mają ogromne znaczenie dla krajów rozwijających się, które szukają taniej i łatwo dostępnej formy oczyszczania wody.
źródło: www.cmu.edu
Komentarze (0)