Reklama

AD1A KEMIPOL [13.12-21.12.24]

Nasiona drzewa dadzą wodę milionom osób?

Nasiona drzewa dadzą wodę milionom osób?
Kalina Olejniczak
28.06.2018, o godz. 15:17
czas czytania: około 2 minut
0

2,1 miliarda ludzi nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej, informuje ONZ. Profesorowie inżynierii biomedycznej i inżynierii chemicznej Uniwersytetu Carnegie Mellon w Pensylwanii, Bob Tilton i Todd Przybycien, udoskonalili proces, który może wkrótce pomóc w pozyskaniu czystej wody w krajach rozwijających się.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Ich wynalazek wykorzystuje piasek i materiały roślinne łatwo dostępne w wielu krajach rozwijających się. Powstaje z nich tanie i skuteczne medium filtracji wody, czyli “f-piasek”.

Drzewo chrzanowe

Wynalazek opiera się na białku z drzewa chrzanowego (Moringa oleifera), pochodzącego z północno-zachodnich Indii i Pakistanu i obecnego także w innych krajach Azji, w Afryce i Ameryce Południowej.

Drzewo chrzanowe jest odporne na suszę, jego gotowane owoce, liście i młode pędy to popularne warzywo. Korzenie, w smaku przypominające chrzan, stosuje się jako przyprawę i lekarstwo. Mają one silne właściwości antybiotyczne i antyzapalne. Z nasion pozyskuje się olej, wykorzystywany do celów spożywczych, kosmetycznych i produkcji farb.

Nasiona używa się też tradycyjnie do podstawowego oczyszczania wody, jednak duże ilości rozpuszczonego węgla organicznego z nasion dają już po 24 godzinach pożywkę bakteriom. Dopiero w połączeniu z metodami filtrowania piaskowego metoda staje się bardziej skuteczna.

F-Piasek

Ekstrahując białka nasion i nakładając je na powierzchni cząstek krzemionki, głównego składnika piasku, amerykańscy naukowcy stworzyli “f-piasek”, który niszczy mikroorganizmy oraz redukuje zmętnienie. Niepożądane zanieczyszczenia można następnie usunąć, otrzymując czystą wodę. Co niezwykle ważne, nasiona drzewa chrzanowego nadają się do tego także po pozyskaniu z nich cennego oleju, a zatem do oczyszczania wody nadaje się nawet spożywczy lub kosmetyczny odpad poprodukcyjny.

Twardość wody

Tilton i Przybycien odkryli, że białka są w stanie dobrze adsorbować cząstki krzemionki i koagulować zawieszone zanieczyszczenia, zarówno w wodzie miękkiej, jak i twardej. Oznacza to, że proces może być opłacalny w wielu regionach.

Wnioski, do których Tilton, Przybycien i ich współautorzy byli w stanie dotrzeć, mają ogromne znaczenie dla krajów rozwijających się, które szukają taniej i łatwo dostępnej formy oczyszczania wody.

źródło: www.cmu.edu

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024