Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Naukowcy badają bakterie, które rozkładają plastik

Naukowcy badają bakterie, które rozkładają plastik
mp
01.04.2020, o godz. 8:12
czas czytania: około 2 minut
0

Naukowcy z niemieckiego Helmholtz Centre for Environmental Research – UFZ wydzielili grupę mikroorganizmów, która może rozkładać tworzywa sztuczne takie jak plastik.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

O swoim odkryciu badacze poinformowali na łamach czasopisma „Frontiers in Microbiology”. Mikroorganizmy Pseudomonas sp. TDA1 rozkładają poliuretan w celu uzyskania potrzebnych im substancji chemicznych, takich jak: węgiel, azot i energia.

Zbadane bakterie należą do grupy ekstremofilów, które wykazują się wysoką tolerancją środowiskową, czyli odpornością na niekorzystne substancje chemiczne. Zdaniem jednego z naukowców, dr.Hermanna J.Heipiepera, odkrycie takich bakterii daje duże szanse na ekologiczne sposoby rozkładania tworzyw sztucznych.

Tylko w Europie w 2015 r. wprowadzono na rynek aż 3,5 mln ton produktów z poliuretanu. Materiał ten służy do produkcji urządzeń chłodniczych, mebli, a także obuwia. Cechuje go wiele pożądanych w przemyśle wytwórczym cech takich jak: lekkość, giętkość, właściwości izolacyjne. Jego szeroka wytrzymałość ma jednak swoją ciemną stronę: bardzo trudno się rozkłada.

W przypadku utylizacji metodą spalania materiał ten wydziela toksyczne substancje rakotwórcze. Przeprowadzone badanie stanowi przełom w dziedzinie odpadów z tworzyw sztucznych z poliuretanu, wcześniej w laboratoriach koncentrowano się głównie na tworzywach produkowanych na bazie ropy. Sukces wyniku daje naukowcom nadzieję, że bakterie Pseudomonas sp. TDA1 mogą przyczynić się do budowy specjalnych fabryk tworzących miniplastik.

Podjęte przez naukowców z Helmholtz Centre for Environmental Research – UFZ  badanie jest częścią projektu naukowego wspieranego przez Unię Europejską. Celem programu jest zidentyfikowanie bakterii mogących przyczynić się do ekologicznych metod utylizacji i recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych. Do swoich badań uczeni wybrali bakterie z gatunku  seudomonas putida i badają możliwości rozkładania przez nie politereftalanu etylenu (PET) – plastiku stosowanego do produkcji butelek.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024