Naukowcy z niemieckiego Helmholtz Centre for Environmental Research – UFZ wydzielili grupę mikroorganizmów, która może rozkładać tworzywa sztuczne takie jak plastik.

O swoim odkryciu badacze poinformowali na łamach czasopisma „Frontiers in Microbiology”. Mikroorganizmy Pseudomonas sp. TDA1 rozkładają poliuretan w celu uzyskania potrzebnych im substancji chemicznych, takich jak: węgiel, azot i energia.

Zbadane bakterie należą do grupy ekstremofilów, które wykazują się wysoką tolerancją środowiskową, czyli odpornością na niekorzystne substancje chemiczne. Zdaniem jednego z naukowców, dr.Hermanna J.Heipiepera, odkrycie takich bakterii daje duże szanse na ekologiczne sposoby rozkładania tworzyw sztucznych.

Tylko w Europie w 2015 r. wprowadzono na rynek aż 3,5 mln ton produktów z poliuretanu. Materiał ten służy do produkcji urządzeń chłodniczych, mebli, a także obuwia. Cechuje go wiele pożądanych w przemyśle wytwórczym cech takich jak: lekkość, giętkość, właściwości izolacyjne. Jego szeroka wytrzymałość ma jednak swoją ciemną stronę: bardzo trudno się rozkłada.

W przypadku utylizacji metodą spalania materiał ten wydziela toksyczne substancje rakotwórcze. Przeprowadzone badanie stanowi przełom w dziedzinie odpadów z tworzyw sztucznych z poliuretanu, wcześniej w laboratoriach koncentrowano się głównie na tworzywach produkowanych na bazie ropy. Sukces wyniku daje naukowcom nadzieję, że bakterie Pseudomonas sp. TDA1 mogą przyczynić się do budowy specjalnych fabryk tworzących miniplastik.

Podjęte przez naukowców z Helmholtz Centre for Environmental Research – UFZ  badanie jest częścią projektu naukowego wspieranego przez Unię Europejską. Celem programu jest zidentyfikowanie bakterii mogących przyczynić się do ekologicznych metod utylizacji i recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych. Do swoich badań uczeni wybrali bakterie z gatunku  seudomonas putida i badają możliwości rozkładania przez nie politereftalanu etylenu (PET) – plastiku stosowanego do produkcji butelek.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Czytaj więcej

Skomentuj