Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

NCBR szuka chętnych na darmową wodę

NCBR szuka chętnych na darmową wodę
dom
01.08.2022, o godz. 12:50
czas czytania: około 3 minut
0

"Masz dom jednorodzinny i chcesz mieć darmową wodę? Przetestuj z nami innowacyjny system do retencjonowania wody" – zachęca Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Właściciele domów jednorodzinnych mogą zostać partnerem strategicznym Centrum w przedsięwzięciu „Technologie domowej retencji”, realizowanym ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój.

W domach wybranych partnerów zostanie bezpłatnie zainstalowany innowacyjny system do retencjonowania oraz oczyszczania wody deszczowej. Nabór do konkursu trwa do 19 sierpnia br.

Systemy do retencjonowania i oczyszczania wody deszczowej

NCBR szuka domu jednorodzinnego w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, we Wrocławiu (albo w promieniu do 100 km od danego miasta). Wymagane jest, aby takim budynku mieszkało od dwóch do dziesięciu osób. Powierzchnię dachu określono na około 120-300 m kw. Do domu musi przylegać ogród/teren zieleni o powierzchni co najmniej 200 m kw.

W przedsięwzięciu badawczo-rozwojowym „Technologie domowej retencji” od sierpnia ubiegłego roku czterech wykonawców opracowuje systemy do retencjonowania i oczyszczania wody deszczowej. Dzięki tym innowacyjnym rozwiązaniom możliwe będzie zbieranie i gromadzenie wody deszczowej, a następnie jej oczyszczanie, dezynfekowanie oraz mineralizacja.

Tak przygotowana woda będzie zastępowała wodę wodociągową m.in. do takich celów, jak mycie rąk, korzystanie z prysznica, z toalety czy sprzątanie. Retencjonowana woda pomoże także zadbać o zieleń w domu i ogrodzie, a jej nadmiar można będzie rozsączać w gruncie. Ale to nie wszystko, bo możliwe będzie nawet picie odpowiednio uzdatnionej wody.

Dla właścicieli jednorodzinnych domów

Prototypowe rozwiązania na miarę strategii Europejskiego Zielonego Ładu zostaną wkrótce sprawdzone w warunkach rzeczywistych, czyli w konkretnych domach. Dlatego NCBR ogłosiło konkurs, w którym chce wybrać kandydatów na partnerów przygotowywanych technologii.

Jest on adresowany do osób fizycznych, które dysponują prywatnymi domami jednorodzinnymi. Po przeprowadzeniu testów użytkownicy budynków będą mogli w pełni korzystać z proekologicznych systemów do zastępowania wody wodociągowej odpowiednio oczyszczoną wodą deszczową.

– Właściciel domu jednorodzinnego, który zostanie partnerem strategicznym w naszym przedsięwzięciu, może liczyć na szereg korzyści. Zamontowanie w udostępnionym budynku nowatorskiego systemu retencjonowania wód opadowych pozwoli na radykalne zmniejszenie opłat za wodę wodociągową oraz za odprowadzanie ścieków do kanalizacji. Poza zastosowaniami domowymi, taką wodę można spożytkować także do utrzymania zieleni. A podczas upałów, które latem stają się coraz bardziej uciążliwe, magazynowana deszczówka pomoże zwiększyć wilgotność powietrza, przyczyniając się zarazem do lepszego samopoczucia domowników – mówi dr Remigiusz Kopoczek, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

– Nie jest tajemnicą, że mamy w Polsce problem z wodą. Jego rozwiązanie to nasza wspólna odpowiedzialność. Jestem przekonany, że poprzez innowacje możemy sprostać wyzwaniu oszczędzania wód głębinowych i ich ochrony dla przyszłych pokoleń. Także dlatego warto się włączyć w proces poszukiwania i upowszechniania modelowych rozwiązań w tym zakresie – dodaje.

Z mobilną aplikacją

Dzięki zastosowanemu wielokrotnemu obiegowi zgromadzonej wody, odpowiednio oczyszczanej na każdym etapie, możliwe będzie całkowite oparcie zużycia wody o wodę deszczową. Dodatkowo, mieszkańcy będą mieli zapewnioną możliwość korzystania z wody wodociągowej, zgodnie z potrzebami czy koniecznością. Nie trzeba się więc martwić o to, co się stanie w przypadku serwisu czy awarii nowo zainstalowanego systemu. Za to podczas suszy, kiedy występują braki w dostawach wody lub awarie sieci wodociągowej, system sprawdzi się jako bezcenny rezerwuar wody użytkowej.

System będzie wyposażony w aplikację mobilną. Poinformuje ona użytkownika m.in. o konieczności opróżnienia zbiorników z uwagi na nadchodzące opady, konieczności oszczędzania wody w związku z prognozowaną suszą itp. lub umożliwi przełączenie w automatyczny tryb zarządzania.

Współpraca właściciela domu jednorodzinnego z NCBR będzie polegała na udostępnieniu tego budynku do bezpłatnej instalacji innowacyjnego systemu do retencjonowania i oczyszczania wody deszczowej i zastępowania wody wodociągowej uzdatnioną deszczówką. Następnie, po przejęciu przez partnera strategicznego systemu na własność, będzie on zobowiązany do użytkowania go zgodnie z przeznaczeniem.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024