Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

NFOŚiGW i PFR podpisały porozumienie mające wesprzeć gminy m.in. w termomodernizacji

NFOŚiGW i PFR podpisały porozumienie mające wesprzeć gminy m.in. w termomodernizacji
PAP
18.12.2020, o godz. 15:03
czas czytania: około 2 minut
0

NFOŚiGW i PFR podpisały porozumienie o współpracy we wdrażaniu w Polsce modelu przedsiębiorstwa usług energetycznych (ESCO). Takie rozwiązanie ma wesprzeć gminy we wdrażaniu projektów m.in. termomodernizacyjnych. Pilotaż ma ruszyć w ciągu kwartału.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Jak podkreślił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, porozumienie jest zwieńczeniem kilkumiesięcznych prac nad stworzeniem koncepcji systemu wsparcia inwestycji poprawy efektywności energetycznej realizowanych przy zaangażowaniu przedsiębiorstw usług energetycznych. Określa też zasady współpracy PFR i NFOŚiGW we wdrażaniu modelu ESCO w Polsce.

Model ESCO to forma rozliczenia, w której prywatny podmiot przeprowadza termomodernizację i optymalizację zużycia energii np. budynku, a właściciel spłaca tę inwestycję z uzyskanych oszczędności. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że zamawiający nie musi angażować własnych zasobów finansowych.Jak wyjaśniał wiceprezes NFOŚ Artur Lorkowski, model ESCO przewiduje równoczesny udział trzech podmiotów. Pierwszym z nich jest inwestor, np. gmina, która chciałaby np. wyremontować szkołę, a nie ma na to pieniędzy. Rozpisuje więc przetarg i w jego ramach zgłasza się firma ESCO, która na przeprowadzenie inwestycji, zaciąga kredyt. Trzecim podmiotem jest PFR, który zobowiązuje się do wykupienia tej wierzytelności.

Inwestor, czyli w tym przypadku gmina, spłaca kredyt z oszczędności, jakie powstają dzięki zrealizowanej termomodernizacji. Rolą NFOŚiGW jest z kolei udzielenie wstępnego finansowania pomostowego inwestorowi.

Obecny przy podpisaniu umowy minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oceniał, że takie inwestycje termomodernizacyjne w gminach pozwolą np. poprawić jakość powietrza.

– Widzimy ogromny potencjał, jaki drzemie w sektorze budownictwa wielorodzinnego, jeżeli chodzi o oszczędności energii. Widzimy, że te metody finansowania, mogą być również innowacyjne. Połączenie środków publicznych i prywatnych, to gwarancja z jednej strony osiągnięcia celu, jakim jest zainicjowanie przez sektor publiczny procesu zmian. A z drugiej strony danie szansy sektorowi prywatnymi, na zaangażowanie się głębsze, na stworzenie całego sektora gospodarczego, wokół tworzenia oszczędności energetycznych – powiedział Kurtyka.

Wiceprezes PFR Bartłomiej Pawlak zwrócił uwagę, że współpraca z NFOŚiGW jest właściwym krokiem w kierunku kompleksowego rozwiązywania problemów, z jakim się w Polsce mierzymy.

– Czekamy z niecierpliwością, kiedy uruchomimy program pilotażowy. Jeżeli uda tutaj nam się wyzwolić zaangażowanie partnerów prywatnych, to jest to coś, na czym bardzo nam zależy w PFR. Uważamy, że transformacja energetyczna musi się odbywać przy szerokim zaangażowaniu polskich firm – zaznaczył Pawlak.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024