Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

NFOŚiGW: Od 14 czerwca dotacje na pompy ciepła tylko z listy zielonych urządzeń

NFOŚiGW: Od 14 czerwca dotacje na pompy ciepła tylko z listy zielonych urządzeń
E. M./PAP
14.06.2024, o godz. 10:15
czas czytania: około 3 minut
0

Od piątku beneficjenci programu "Czyste Powietrze" będą mogli otrzymać dotacje na pompy ciepła z listy zielonych urządzeń i materiałów. Nowe zasady wymagają, aby urządzenia miały potwierdzone parametry techniczne i były zgodne z rygorystycznymi standardami. Konieczne będzie także przeprowadzenie audytu energetycznego, który wskaże najodpowiedniejsze rozwiązanie dla danego budynku. Zmiany te mają na celu wyeliminowanie urządzeń niespełniających wymagań oraz zapewnienie wysokiej jakości sprzętu na polskim rynku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Pod koniec lutego br. zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podjął uchwałę ws. zmian w antysmogowym programie “Czyste Powietrze”. Zdecydowano wówczas m.in., że dofinansowanie do pomp ciepła ma być przyznawane jedynie dla urządzeń z listy zielonych urządzeń i materiałów. Lista prowadzona jest przez Instytut Ochrony Środowiska.

Pompy ciepła z poza UE pod lupą 

Decyzja była tłumaczona m.in. opiniami ekspertów i branży, którzy wskazywali, że na polskim rynku oferowanych jest wiele wyprodukowanych w Azji pomp ciepła, które nie spełniają wymagań, nie odpowiadają parametrom technicznym z opisu. Zwracano uwagę, że nabywcy pomp ciepła mają trudności z odróżnieniem urządzeń wysokiej jakości np. wyprodukowanych w kraju przez polskiego producenta od chińskich, które mogą nie spełniać wymagań. Fundusz wskazywał ponadto, że nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują dofinansowanie do tych urządzeń, które jest oferowane przez fundusz.

22 kwietnia zmiany w programie weszły w życie, z tym, że w przypadku pomp ciepła obowiązywał okres przejściowy (do 13 czerwca) na uzupełnienie niezbędnej dokumentacji i badań.

NFOŚiGW tłumaczy, że od 14 czerwca pompy ciepła w ramach programu “Czyste Powietrze” będą kosztem kwalifikowanym tylko, jeśli ich parametry techniczne zostaną potwierdzone wpisem na listę ZUM. – Trafią tam docelowo tylko te urządzenia, dla których dostarczone badania z akredytowanego laboratorium zlokalizowanego w kraju UE lub EFTA potwierdzą ich parametry techniczne – podkreślono.

Przejściowy wpis na listę ZUM

Fundusz wskazał, że firmy, które nie posiadają jeszcze akredytowanych badań dla pomp ciepła, mogą od 14 czerwca zgłaszać wniosek o czasowy wpis na listę ZUM na podstawie europejskiego znaku jakości EHPA Q, HP Keymark lub Eurovent. To umożliwi im obecność na liście, na okres nie dłuższy jednak niż do końca grudnia 2024 r.

Od 2025 roku na liście ZUM pozostaną wyłącznie pompy ciepła z parametrami potwierdzonymi pełnymi badaniami przeprowadzonymi w akredytowanym laboratorium zlokalizowanym na terenie UE lub krajów EFTA.

Oprócz pomp ciepła, obowiązek wyboru z listy ZUM dotyczy również kotłów zgazowujących drewno o podwyższonym standardzie oraz kotłów na pellet o podwyższonym standardzie. – W tym przypadku jednak firmy nie muszą przechodzić żadnych nowych procedur, ponieważ dla tego typu urządzeń nie są wymagane żadne nowe dokumenty – wyjaśnia NFOŚiGW.

Audyt energetyczny 

Ważnym wymogiem, o którym trzeba pamiętać wybierając pompę ciepła z dotacją w “Czystym Powietrzu”, będzie wymóg przeprowadzenia audytu energetycznego.

– Osoby decydujące się na instalację pompy ciepła muszą od 14 czerwca tego roku wykonać najpierw audyt energetyczny, który wykaże, jakie źródło ciepła będzie właściwym rozwiązaniem dla danego budynku. Zależy nam, aby rozwiązania techniczne były dostosowywane do właściwego zapotrzebowania na energię w budynku, dlatego tak ważne jest przygotowanie dobrego audytu energetycznego. Na taki audyt także zapewniamy wsparcie finansowe – wskazuje szefowa NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Dofinansowanie do wykonania audytu energetycznego z NFOŚiGW wynosi do 1,2 tys. zł i pokrywa do 100 proc. kosztów kwalifikowanych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024