Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

NFOŚiGW podpisał porozumienia w programie „Stop Smog” z kolejnymi miastami

NFOŚiGW podpisał porozumienia w programie „Stop Smog” z kolejnymi miastami
dom
12.08.2022, o godz. 11:37
czas czytania: około 4 minut
0

NFOŚiGW podpisał z kolejnymi miastami porozumienia w programie „Stop Smog” na współfinansowanie wymiany tzw. kopciuchów, termomodernizację domów jednorodzinnych osób posiadających niskie dochody.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Warszawa, Lesznowola, Czarny Dunajec, Kalwaria Zebrzydowska – to kolejne samorządy, które podpisały z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej porozumienia w sprawie współfinansowania przedsięwzięć antysmogowych w ramach programu „Stop Smog”.

Celem przedsięwzięcia jest zapewnienie samorządom współfinansowania inwestycji pozwalających na zmniejszenie zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania budynków mieszkalnych jednorodzinnych i podgrzewania wody użytkowej oraz ograniczenie zużycia energii końcowej.

NFOŚiGW wyasygnuje do 698 mln zł

Na realizację rządowego programu “Stop Smog” realizowanego w latach 2019-2024 NFOŚiGW wyasygnuje kwotę do 698 mln zł. Jest to wsparcie przeznaczone dla gmin położonych na obszarach, gdzie obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa, o której mowa w art. 96 ust. 1 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo Ochrony Środowiska.

Za pośrednictwem gmin o dofinansowanie o wartości nawet do 53 tys. zł mogą wnioskować osoby najuboższe – właściciele domów jednorodzinnych. Dotacja może zostać przeznaczona na takie inwestycje jak wymiana tzw. kopciucha na nowoczesne, efektywne źródło ciepła, ocieplenie domu oraz podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej lub gazowej.

– Bardzo cieszę się, że razem z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej możemy – w ramach programu “Stop Smog” – pomóc następnym samorządom w walce o lepszą jakość powietrza. Nasz rząd dokłada wszelkich starań, aby wesprzeć wszelkie działania służące poprawie jakości powietrza a także, aby pomóc tym, którym środki na ten cel są szczególnie potrzebne – zaznacza Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. – Samorządy są dla nas w tym zadaniu kluczowym partnerem – to one znają najlepiej potrzeby lokalnych społeczności i dysponują wiedzą pozwalającą trafiać z pomocą do osób, które nie byłyby w stanie we własnym zakresie ponosić kosztów takich inwestycji.

Budują koalicję antysmogową

– Aż 83 proc. gmin już w tej chwili wspólnie z nami buduje koalicję antysmogową, działając w ramach programu “Czyste Powietrze”. Dobrze, że kolejne gminy i miasta dołączają do programu “Stop Smog” – ważnej inicjatywy, uzupełniającej ofertę programu “Czyste Powietrze” – mówi Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

– Nigdy nie jest za późno, aby zadbać o jakość powietrza, która na wprost przekłada się na zdrowie mieszkańców. Dlatego w trosce o błękitne niebo bez smogu sukcesywnie udostępniamy samorządom kolejne środki finansowe – zarówno w ramach programu “Stop Smog” jak i na przykład w uruchomionym w dniu 21 lipca br. programie “Ciepłe Mieszkanie”. Cieszę się, że skutecznie sięgają po nie samorządy zarówno aglomeracji takich jak Warszawa jak i średnich oraz małych gmin, takich jak Lesznowola, Czarny Dunajec, Kalwaria Zebrzydowska. Skala potrzeb jest ogromna, ale i środki przeznaczone na walkę o czyste powietrze, wyasygnowane przez polski rząd, są rekordowe. Liczę, że dzięki sprawnej współpracy z samorządami wykorzystamy je z pożytkiem dla mieszkańców i środowiska – dodaje wiceprezes Mirowski.

Porozumienie z Warszawą

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawarł z miastem stołecznym Warszawą porozumienie na współfinansowanie przedsięwzięć niskoemisyjnych o wartości 10,6 mln zł, a kwota współfinansowania wypłacana w formie zaliczki to 7,314 mln zł.

Planowana liczba budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w których uda się poprawić istotnie efektywności energetyczną to 200, a liczba wymienionych nieefektywnych źródeł ciepła – 160.

W gminie Lesznowola współfinansowanie przedsięwzięć niskoemisyjnych osiągnie wartość 1, 06 mln zł, a kwota współfinansowania w formie zaliczki – 742 tys. zł. Planowana liczba budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w których uda się poprawić efektywność energetyczną to 17, a liczba wymienionych nieefektywnych źródeł ciepła – 18.

W przypadku Czarnego Dunajca porozumienie dotyczy 1 mln złotych, natomiast kwota współfinansowania to 700 tys. zł. Planowana liczba budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w których uda się poprawić efektywność energetyczną to 14, a liczba wymienionych nieefektywnych źródeł ciepła – 22.

Z kolei Kalwarii Zebrzydowskiej dotyczy porozumienie o wartości 1,060 mln zł a dofinansowanie to 742 tys. zł. Samorząd planuje dzięki tym środkom wymienić 20 tzw. kopciuchów oraz poprawić efektywność energetyczną w 20 domach jednorodzinnych.

Wszystkie wymienione samorządy planują osiągnąć zamierzone cele przedsięwzięcia nie później niż do 31 grudnia 2024 r.

Dofinansowanie z Funduszu Termomodernizacji i Remontów

Dotacje na likwidację lub wymianę źródeł ciepła na niskoemisyjne oraz termomodernizację w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych osób najmniej zamożnych (tj. osiągających dochód w wysokości do 125 proc. najniższej emerytury na osobę w gospodarstwach wieloosobowych i do 175 proc. najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych), a także podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej mogą starać się: gminy, związki międzygminne, powiaty, a także związek metropolitalny w województwie śląskim.

Samorządy w programie „Stop Smog” mogą uzyskać do 70 proc. dofinansowania kosztów inwestycji z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, zaś pozostałe 30 proc. stanowi wkład własny. Dzięki temu mieszkańcy gmin mogą otrzymać dotację do 100 proc. kosztów przedsięwzięcia.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023