Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

NFOŚiGW: ponad 4 mld zł na środowisko w 2016 roku

NFOŚiGW: ponad 4 mld zł na środowisko w 2016 roku
Katarzyna Szkudlarska-Nowaczyk
31.07.2015, o godz. 11:46
czas czytania: około 2 minut
0

W przyszłym roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zamierza wypłacić prawie 4,6 mld zł na finansowanie projektów związanych z ochroną środowiska w Polsce.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Projekt planu finansowego NFOŚiGW na 2016 rok został przyjęty przez Radę Nadzorczą NFOŚiGW i przekazany do Ministerstwa Środowiska. Według niego aż 4,57 mld zł NFOŚiGW wypłaci na działania związane z ochroną środowiska. Z tego ok. 1,6 mld zł będą stanowiły fundusze europejskie. Według dokumentu NFOŚiGW uzyska przychody na poziomie 1,7 mld zł głównie z opłat i kar środowiskowych.

Nowe instrumenty

NFOŚiGW w przyszłym roku chce zmienić formy finansowania. Przewiduje się stworzenie możliwości udzielenia wsparcia kapitałowego do kwoty 200 mln  zł. Finansowanie kapitałowe jest instrumentem o charakterze zwrotnym i wpisuje się w cele Strategii działania w zakresie struktury finansowania ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

– Środki Narodowego Funduszu, jako środki publiczne, powinny być czynnikiem pobudzającym również udział środków prywatnych w ochronie środowiska. Biorąc pod uwagę nasze cele strategiczne oraz potrzeby, uwarunkowania i możliwości odbiorców dofinansowania, dążymy do zwiększenia elastyczności oferty produktowej i rozwoju form finansowania korzystnych dla szerokiego grona beneficjentów – mówi Jacek Gdański, Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW.

Natomiast finansowanie bezzwrotne będzie realizowane w formie dotacji, dopłat do oprocentowania kredytów bankowych, częściowych spłat kapitału kredytów bankowych, środków udostępnionych  wojewódzkim funduszom na udzielanie dotacji, środków przekazywanych za pośrednictwem rezerwy celowej budżetu państwa państwowym jednostkom budżetowym.

Na co pieniądze?

NFOŚiGW w znacznym stopniu przeznacza środki na inwestycje z zakresu ochrony atmosfery i klimatu, w tym realizację przedsięwzięć związanych z odnawialnymi źródłami energii. Na ochronę atmosfery przeznaczono 900 mln zł. Trochę więcej, bo 992 mln zł, w przyszłym roku trafi do beneficjentów działających na rzecz racjonalnej gospodarki odpadami i ochrony powierzchni ziemi. W sumie po 550 mln zł będą mogli sięgnąć podmioty realizujące projekty międzywydziałowe oraz na ochronę różnorodności biologicznej i funkcję ekosystemów. Natomiast prawie 500 mln zł. zarezerwowano na ochronę i zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi.

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024