Reklama

envicon 2023 ad1a

NFOŚiGW uruchamia pilotaż nowego narzędzia wsparcia programu „Czyste Powietrze”

NFOŚiGW uruchamia pilotaż nowego narzędzia wsparcia programu „Czyste Powietrze”
dom
19.01.2022, o godz. 13:11
czas czytania: około 3 minut
0

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia Platformę Ekspertów Efektywności Energetycznej (PEEE) – internetowy rejestr ekspertów efektywności energetycznej, łączący specjalistów z potencjalnymi klientami planującymi termomodernizację domu. Platforma jest dostępna pod adresem www.peee.gov.pl.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Ułatwi ona przyszłym beneficjentom np. programu „Czyste Powietrze” znalezienie i kontakt z wiarygodnym ekspertem, który udzieli wsparcia w podjęciu decyzji o inwestycji zmierzającej do zmniejszenia zużycia energii. Obecnie dostępna jest funkcjonalność rejestracji i zakładania konta dla ekspertów, z czasem uruchomione będą kolejne funkcjonalności dla użytkowników.

Powstanie platformy jest efektem projektu wsparcia technicznego finansowanego przez Unię Europejską i realizowanego we współpracy z Dyrekcją Generalną ds. Wspierania Reform Strukturalnych Komisji Europejskiej @EU_reforms.

Katalog fachowców

Docelowo PEEE będzie się składać z internetowego rejestru ekspertów efektywności energetycznej, którym zostaną przydzielone kategorie na podstawie ich wiedzy specjalistycznej czy lokalizacji. Umożliwi to właścicielom nieruchomości i potencjalnym beneficjentom łatwe znalezienie i skontaktowanie się z jednym z zarejestrowanych fachowców.

Pilotaż, przygotowany pod kątem programu „Czyste Powietrze” potrwa sześć miesięcy od momentu uruchomienia funkcjonalności dla ekspertów efektywności energetycznej umożliwiającej rejestrację na platformie i założenie sprofilowanego konta. Wymagania stawiane ekspertom chcącym dołączyć do grona profesjonalistów opisane są szczegółowo na platformie pod adresem www.peee.gov.pl.

Najważniejsze z nich to bycie wpisanym na listę Centralnego Rejestru Charakterystyki Energetycznej Budynków oraz posiadanie udokumentowanej aktywności w zakresie przygotowywania audytów energetycznych budynków na potrzeby termomodernizacji lub audytów efektywności energetycznej.

Szkolenia z “Czystego Powietrza”

Wszyscy eksperci, którzy do końca lutego 2022 r. założą konto na PEEE zostaną przeszkoleni z zasad programu „Czyste Powietrze”, po to by skutecznie pomagać klientom m.in. w aplikowaniu o środki na termomodernizację domu i wymianę kopciucha.

W kolejnym etapie, w marcu 2022 r. gotowa będzie funkcjonalność dla użytkowników PEEE – przede wszystkim potencjalnych beneficjentów „Czystego Powietrza” – z terenu województwa śląskiego i kujawsko-pomorskiego.

– Platforma Ekspertów Efektywności Energetycznej jest kolejnym narzędziem, które oferujemy wszystkim, którzy planują wymienić źródło ciepła i zmodernizować dom korzystając ze środków programu „Czyste Powietrze”, a nie wiedzą jak się za to zabrać. Eksperci efektywności energetycznej, to następna grupa, po wojewódzkich funduszach ochrony środowiska, gminach i sektorze bankowym, którą chcemy zaangażować w realizację nadrzędnego celu, jakim jest poprawa jakości powietrza w Polsce, a także poprawa warunków bytowych – zwłaszcza grup wrażliwych i narażonych na ubóstwo energetyczne. Dlatego liczymy, że funkcjonowanie nowej platformy pozwoli zmaksymalizować oszczędności energii na etapie eksploatacji zmodernizowanego budynku, a więc skrócić okres zwrotu inwestycji i ograniczyć bieżące koszty energii i paliwa. Jest to szczególnie istotnie w przypadku gospodarstw domowych o niskich dochodach – mówi prof. Maciej Chorowski, prezes NFOŚiGW.

Klienci będą mieli do wyboru dwa rodzaje usługi: konsultację lub wykonanie audytu energetycznego. Warto przypomnieć, że katalog kosztów kwalifikowanych w programie „Czyste Powietrze” uwzględnia we wniosku o dofinansowanie możliwość refundacji audytu energetycznego (do 1 tys. zł). Po przetestowaniu tego jak platforma sprawdza się w praktyce, zebraniu pierwszych doświadczeń i opinii od jej użytkowników NFOŚiGW planuje rozbudowę PEEE oraz rozszerzenie jej zasięgu na cały kraj w drugiej połowie 2022 r.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023