22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Z tej okazji przedsiębiorstwa wod-kan w całym kraju organizują uroczyste obchody tego święta, które trwać będą jeszcze przez cały weekend. Opole przygotowało pokaz laserów i mapping na wieży ciśnień, we Wrocławiu o wodzie będą opowiadać youtuberzy a Łódzki ZWiK zorganizował wirtualne zwiedzanie zbiornika wody pitnej. Jest w czym wybierać!

Światowy Dzień Wody obchodzony jest co roku 22 marca, począwszy od 1993 r. Ustanowiono go w celu podniesienia świadomości, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów.

Każdorazowo Organizacja Narodów Zjednoczonych wyznacza jego temat – hasło przewodnie, które odzwierciedla jeden z ważnych problemów związanych z wodą. W tym roku brzmi ono „Leaving no one behind. W dosłownym tłumaczeniu oznacza ono „Nie zostawiając nikogo za sobą”, przenośnie wskazuje jednak na konieczność dostępu do wody dla wszystkich. Jest to jeden z najpoważniejszych problemów współczesnego świata.

Szacuje się, że ponad miliard ludzi na ziemi cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej i nie ma zapewnionych odpowiednich warunków sanitarnych. Aby zwrócić uwagę mieszkańców na problem dostępności wody na Świecie, jej jakości i konieczności oszczędzania, firmy wodociągowe organizują happeningi i prześcigają się w wymyślaniu atrakcji dla wzmocnienia przekazu Światowego Dnia Wody.

Warszawskie MPWiK zaprasza do Multimedialnego Parku Fontann

Wodociągi Warszawskie w sobotę 23 marca, zapraszają na podzamcze na piknik ekologiczny. W programie imprezy, która rozpocznie się o godzinie 11:00 są gry i zabawy dla dzieci i młodzieży, spotkanie z ekspertami MPWiK oraz występy artystyczne.

Podczas pikniku, który Wodociągi Warszawskie po raz pierwszy organizują w Multimedialnym Parku Fontann, na dzieci i młodzież czekają liczne gry i konkursy związane z wodą oraz działalnością firmy, m.in. budowanie wieży ciśnień, składanie instalacji wodociągowych oraz układanie z puzzli obiektów MPWiK. Z kolei na stoisku VR będzie można zagrać w jedną z dwóch gier zręcznościowych, których bohaterami będą maskotki wodociągowe: Pan Kropelek oraz Klozeciak. Ponadto, na przykładzie ogrodów w słoikach, eksperci wytłumaczą, na czym polega zjawisko retencji, pokażą także, jak wygląda woda pod mikroskopem.

Nie zabraknie atrakcji na scenie – najmłodsi goście będą mogli wziąć udział w interaktywnym przedstawieniu w wykonaniu Teatru Naukowego SOHO. Czas umilą także piosenki z musicalu „Deszczowa piosenka” oraz koncert gry na dzbankach, butelkach i bębnach napełnionych wodą. Odbędą się pokazy iluzji, baniek mydlanych i gimnastyki artystycznej.

We Wrocławiu o wodzie opowiedzą youtuberzy

Do akcji przyłączyło się również wrocławskie MPWiK przyłącza się do akcji i zaprasza do wspólnego świętowania w Hydropolis.

– Tylko 3 proc. wody na świecie to woda pitna. Są takie rejony, gdzie dostęp do wody jest mocno ograniczony i wiąże się na przykład z godzinną wędrówką do najbliższego źródła. Trzeba o tym mówić. Chcemy uświadamiać ludzi, że zasoby wody pitnej stale maleją. Musimy uczyć racjonalnego gospodarowania wodą, tak by nie zabrakło jej dla przyszłych pokoleń – mówi Witold Ziomek, prezes MPWiK we Wrocławiu.

Goście odwiedzający w weekend Hydropolis o pełnych godzinach będą mogli zobaczyć niezwykłe eksperymenty chemiczne i fizyczne, odkrywające tajemnice wody. Specjalna atrakcja pojawi się w strefie Stany Wody i dzięki niej każdy sprawdzi, jak para wodna zamienia się w ogień. Niespodzianka ucieszy nie tylko dzieci. W holu natomiast stanie fotobudka. Świętowanie w Hydropolis przeciągnie się aż do niedzieli, 24 marca. Tego dnia multimedialne centrum wiedzy o wodzie odwiedzą gwiazdy Internetu: VNARF, N3JXIOM i TOFIKI. Co godzinę, od 10:00 do 17:00 w strefie wejścia będą opowiadać o wodzie w życiu codziennym i konieczności jej oszczędzania, a po każdym wystąpieniu przeprowadzą konkursy z nagrodami.

Wirtualne zwiedzanie w Łodzi

Łódzki ZWIK wspólnie z Centrum Nauki i Techniki EC1 również przygotowało szereg atrakcja dotyczących wody. Poznanie tajemnic wody i wodnych czarów, obserwacja życia w kropli wody czy gra „Bryły i figury wielkie jak chmury” to tylko niektóre z nich. Gwoździem programu jest możliwość wirtualnego spaceru 3D po zabytkowym zbiorniku wody na Stokach.

Do niedzieli, 24 marca w Centrum Nauki i Techniki EC1 można zwiedzać zabytkowy obiekt zwany „Podziemną katedrą na Stokach”. Za pomocą okularów 3D każdy będzie mógł przenieść się do wnętrza i na własne oczy zobaczyć kolumny i sklepienia zbiornika, które swym wyglądem przypominają średniowieczne katedry. Wirtualny spacer po zbiorniku to na razie jedyny sposób na zwiedzanie tego unikalnego w skali Europy obiektu inżynierskiego. Na co dzień nie jest on dostępny dla gości – jest bowiem wypełniony wodą.

W Krakowie piknik, w Opolu pokaz laserów

W ramach obchodów tegorocznego Światowego Dnia Wody, Krakowskie Wodociągi przygotowały Rodzinne Warsztaty – Woda dla Wszystkich. W sobotę, 23 marca zapraszają dzieci w wieku 6-11 lat wraz z opiekunami do Centrum Edukacji Ekologicznej w Zakładzie Uzdatniania Wody Bielany, ul. Księcia Józefa 299. Uczestników Warsztatów czeka sporo atrakcji. Przeprowadzą ciekawe doświadczenia, wezmą udział w teleturnieju, wykażą się talentem poetyckim, a także plastycznym. Zapisy trwają.

Natomiast Opole, w związku z obchodami Światowego Dnia Wody, daje niepowtarzalną okazję do podziwiania spektakularnego mappingu na opolskiej wieży ciśnień. Miejskie wodociągi zapraszają mieszkańców Opola szczególnie w sobotę 23 marca o godz. 19.30, na kiedy zaplanowany jest pokaz laserowy połączony z muzyką i mappingiem na wieży ciśnień.

Czytaj więcej

Skomentuj