Nie rób obciachu, nie śmieć

Nie rób obciachu, nie śmieć
Cza/Gov.pl
24.07.2023, o godz. 15:39
czas czytania: około 2 minut
0

Problem zaśmiecania miejsc wypoczynkowych występuje co roku. Z gdańskich plaż zbieranych jest coraz więcej odpadów. Działania prowadzone przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku mają informować, zwracać uwagę na problem, a w konsekwencji zmieniać nawyki.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jak podaje Gov.pl, minister Anna Moskwa, która objęła patronatem kampanię „Nie rób obciachu, nie śmieć” zwracała uwagę na problem zaśmiecania plaż, jezior oraz lasów. Spotkanie inaugurujące kampanię zorganizowano na molo w Gdańsku Brzeźnie.

Zmiany mentalne

Warto przypominać, że miejsca publiczne i środowisko powinny być wolne od śmieci. Lubimy przebywać w czystym środowisku. Przesłanie kampanii, że zostawianie odpadów na plaży to prawdziwy obciach jest nadal aktualne. – Jeśli inni zostawiają śmieci – nie bądźmy obojętni. Miejsca, w których przebywamy, powinny być co najmniej tak czyste „przed” i „po” naszej wizycie: na plaży, w górach, w lesie, innym miejscu wypoczynku, czy miejscu publicznym – apeluje minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Kampania ekoTurysta „Nie rób obciachu, nie śmieć” pokazuje, jak poważnym problemem jest zaśmiecanie plaż, ale i wszelkich terenów rekreacyjnych. To kolejna edycja kampanii ekoTurysta prowadzona przez WFOŚiGW w Gdańsku wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz wojewodą pomorskim.

– Mam nadzieję, że nasze inicjatywy spowodują zmianę mentalną w społeczeństwie, czyli niechęć do śmiecenia w przestrzeni publicznej, Jeszcze sporo pracy przed nami. Chyba w tej sprawie nawet więcej przed nami, niż za nami. To proces żmudny, wielkie efekty nie przychodzą od razu, ale jestem przekonany, że je zobaczymy. Zaś ciekawa i nietypowa edukacja ekologiczna, którą proponujemy daje olbrzymią szansę dotarcia do szerokiego grona ludzi – tłumaczy Szymon Gajda, prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

Organizmy mylą odpady z pożywieniem

Porzucone butelki, kapsle, nakrętki, niedopałki papierosów czy opakowania po artykułach spożywczych to nie tylko kwestia estetyki, to także realne zagrożenie dla środowiska. Pozostawione odpady na plażach mają realny wpływ na środowisko. Plastikowe butelki, worki, opakowania są unoszone przez wiatr i dostają się do morza.

– Są zagrożeniem dla organizmów morskich, które mylą je z pożywieniem. Rozkładające się odpady uwalniają toksyczne substancje trafiające do gleb i wód gruntowych. Wpływa to negatywnie na ekosystemy i zdrowie wczasowiczów korzystających z nadmorskich terenów. Pod każdym względem warto zabierać z miejsc wypoczynku odpady. Na ich sprzątanie przeznaczane są olbrzymie pieniądze. A przecież można by było wykorzystać je na inne cele – wyjaśnia Sławomir Mazurek, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kampania ekoTransport, której kolejna edycja również została zainaugurowana na gdańskim molo, pokazuje zalety jazdy rowerem. Jednoślady to bezemisyjne, ekologiczne środki transportu. Warto nimi podróżować, a samochód zostawić w garażu.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024