Kobiety z Rybnika apelują w liście do mieszkańców o zwrócenie uwagi na jakość używanych paliw oraz na terminy wymiany kotłów w kontekście uchwały antysmogowej.
„Jako mieszkańcy naszego miasta nie możemy udawać, że problem smogu nas nie dotyczy, tym bardziej, że we wszystkich rankingach Rybnik zajmuje niechlubne miejsce w czołówce miast z najgorszą jakością powietrza. Każdy jest odpowiedzialny za podjęcie działań, których celem jest poprawa jakości powietrza jakim oddychamy my sami i nasze rodziny. Wzywa nas do tego nie tylko papież Franciszek w encyklice „Laudato Si”, ale przede wszystkim zdrowy rozsądek i Dekalog zawierający między innymi przykazanie „NIE ZABIJAJ” – czytamy w liście.
List w każdym kościele
Z prośbą o jego odczytanie na zakończenie niedzielnych liturgii zwrócił się do parafii prezydent miasta Piotr Kuczera: – W Rybniku są ludzie, którzy wciąż nie chcą przyjąć informacji o tym, że zła jakość powietrza ma wpływ na ich zdrowie i życie. Dlatego nadal ogromne znaczenie ma edukowanie, dyskutowanie i przypominanie o tym, że jesteśmy odpowiedzialni za ekologię, a dbanie o naszą planetę, jest naszym chrześcijańskim obowiązkiem – napisał w liście do rybnickich proboszczów.
Monika Glosowitz, przewodnicząca Rybnickiej Rady Kobiet mówi: – Chcemy dotrzeć z informacją o treści uchwały antysmogowej i z apelem o wspólną troskę, o zbiorowe zdrowie do jak najszerszego grona mieszkańców i mieszkanek naszego miasta – stwierdza.
– Dlatego zdecydowałyśmy się szukać wsparcia również poza głównymi kanałami informacyjnymi. Jesteśmy przekonane, że gdyby proboszczowie rybnickich parafii, a za ich namową również rybniccy parafianie, włączyli się we wspólną walkę ze smogiem – jeszcze w tym sezonie grzewczym przestalibyśmy się bać oddychać – dodaje Glosowitz.
Obowiązek wymiany pieców
Do wejścia w życie uchwały antysmogowej na Śląsku pozostało nieco ponad 2 lata. Stanowi ona prawo miejscowe i podaje konkretny harmonogram dotyczący wymiany starych kotłów węglowych w zależności od tego, jak długo są użytkowane.
Mieszkańcy Śląska mają obowiązek wymienić kotły węglowe starsze niż 10-letnie i nieposiadające tabliczki znamionowej do końca 2021 r. Niezastosowanie się do zapisów uchwały będzie skutkować nałożeniem kary pieniężnej w wysokości do 5 tys. zł.
Komentarze (0)