Straż Miejska w Radomiu otrzymała zgłoszenie od mieszkańca osiedla Południe, że przy ul. Zamoyskiego rośnie bardzo toksyczna roślina o nazwie barszcz Sosnowskiego.

Patrol na miejscu potwierdził kilkumetrową roślinę, zabezpieczył miejsce przed dostępem osób postronnych oraz poinformował Zakład Usług Komunalnych o konieczności wycięcia trującej rośliny. Roślina jest bardzo niebezpieczna dla ludzi i zwierząt. Pracownicy ZUK-u usunęli trującą roślinę.

Straż Miejska apeluje, by w przypadku natknięcia się na barszcz Sosnowskiego nie zbliżać się do niego, nie dotykać, ponieważ grozi to poważnym poparzeniem trudnym do wygojenia. Należy poinformować Straż Miejską, Policję lub administratora terenu.

Barszcz Sosnowskiego – gatunek rośliny zielnej należący do rodziny selerowatych. Pochodzi z Kaukazu. Roślina trująca. Ma działanie toksyczne i alergizujące. Włoski na łodygach i liściach wydzielają parzącą substancję, która zawiera furanokumaryny. Te szkodliwe właściwości ujawniają się w wysokich temperaturach i przy dużej wilgotności powietrza. U zwierząt powoduje podrażnienie przewodu pokarmowego, biegunkę, nudności, krwotoki wewnętrzne. U ludzi – zapalenie skóry (fotodermatozę), powstawanie pęcherzy, zapalenie spojówek. Uczulenie skóry podobne jest do oparzenia, w wyniku którego powstają trudno gojące się rany.

źródło: radom.pl
 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj