Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Nielegalne składowiska odpadów pod lupą. Rząd szuka rozwiązań

Nielegalne składowiska odpadów pod lupą. Rząd szuka rozwiązań
E. M.
11.06.2024, o godz. 9:18
czas czytania: około 2 minut
2

Omówienie problemów gospodarki odpadami, w tym związanych z miejscami nielegalnego gromadzenia odpadów niebezpiecznych oraz możliwe rozwiązania na poziomie poszczególnych województw – to cel roboczego spotkania, w którym 10 czerwca 2024 r. uczestniczyła wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

– Walka z nielegalnymi miejscami gromadzenia odpadów niebezpiecznych jest jednym z priorytetów polskiego rządu, co znalazło odzwierciedlenie w umowie koalicyjnej. Podchodzimy do tej kwestii w sposób kompleksowy – chcemy nie tylko zlikwidować miejsca nielegalnego gromadzenia odpadów, ale także przeciwdziałać takim działaniom w przyszłości – mówiła wiceministra Anita Sowińska.

311 miejsc stanowiących zagrożenie 

W trakcie spotkania dyskutowano o skali problemu nielegalnego gromadzenia odpadów niebezpiecznych oraz możliwych rozwiązaniach na poziomie poszczególnych województw.

Jak wskazała wiceministra Sowińska, z danych Inspekcji Ochrony Środowiska wynika, że na obecną chwilę w Polsce znajduje się 311 miejsc porzucenia odpadów mogących stanowić szczególne zagrożenie.

Niektóre z takich miejsc znajdują się w pobliżu infrastruktury krytycznej, a nagłe zdarzenia w takich miejscach mogą wpływać negatywnie na bezpieczeństwo państwa.

W kontekście tym podkreślano zasadność ustalenia wspólnych, jednolitych w całym kraju kryteriów, które pozwoliłyby usystematyzować dane na temat miejsc nielegalnego nagromadzenia odpadów i dalszego postępowania z nimi. Wskazywano ponadto na konieczność podjęcia działań legislacyjnych, zwłaszcza w celu usprawnienia działań Inspekcji Ochrony Środowiska.

Spotkanie międzyresortowe

Spotkanie z przedstawicielami poszczególnych województw i WIOŚ jest kolejnym krokiem w drodze do wypracowania rozwiązań problemu nielegalnego gospodarowania odpadami. Wcześniej w siedzibie resortu klimatu i środowiska odbyło się międzyresortowe spotkanie także poświęcone tej problematyce. 28 maja 2024 r. do rozmów na temat nielegalnego gospodarowania odpadami zaproszeni zostali przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Sprawiedliwości, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Wód Polskich i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.


szkolenie online

Gospodarka odpadami niebezpiecznymi

18 lipca 2024

szczegóły: niebezpieczne.abrys.pl

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


ARSYL133

Komentarz #262376 dodany 2024-06-11 14:34:19

Niestety nielegalnych wysypisk odpadów jest dużo. Niektórzy samorządowcy nie chcą legalnie działających punków zbierania i utylizacji opadów. Zarówno radni miasta jak i gminy wiejskiej, w której mieszkam oraz prowadzę działalność w MPZP nie pozwolili otwierać takich punktów, tym samym stworzyli monopol dla miejskiego wysypiska śmieci. Jakby tego było mało poprzedni włodarze gminy wiejskiej w przetargu na sprzątanie poboczy drogowych wybrali firmę, która nawet nie posiada numeru BDO oraz wymaganego sprzętu technicznego.


KamilKozera

Komentarz #262392 dodany 2024-06-11 20:57:19

To kto dyskutuje na temat nielegalnych składowisk? Przedstawiciele WIOŚ? Przecież w Katowicach zastępca szefowej WIOŚ jako naczelnik wydziału ochrony środowiska w Mysłowicach wydał decyzję zezwalającą na składowanie dziesiątek tysięcy ton odpadów niebezpiecznych w centrum miasta na dziurawym placu.Decyzje wydał w 17 dni od dnia złożenia wniosku. Później już jako zastępca szefowej WIOŚ nadzorował utylizację tych odpadów za jedyne 100 milionów złotych. Odpady te co chwilę znajdują się gdzieś na polach u rolników. Jak tacy eksperci dyskutują o likwidacji nielegalnych wysypisk to strach się bać co będzie.

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024