1 / 3

Ukraińska policja poinformowała w piątek o wykryciu nielegalnych składowisk z tonami odpadów medycznych, pochodzących m.in. z placówek zajmujących się pacjentami z Covid-19. Znaleziono tam np. zużyte probówki i wykorzystane przyrządy medyczne.

Nielegalne wysypiska materiałów niebezpiecznych pod względem epidemicznym wykryto w obwodach kijowskim i mikołajowskim.

Odpowiedzialna za nie firma przewoziła odpady do pomieszczeń, które nie są przeznaczone do składowania i utylizacji tego rodzaju materiałów – czytamy w komunikacie policji. W czwartek przeszukano biura i budynki wynajmowane przez to przedsiębiorstwo.

Policjanci znaleźli tony zużytych przyrządów medycznych i diagnostycznych oraz materiałów dezynfekcyjnych, organicznych odpadów medycznych, a także przedmiotów z pozostałościami płynów fizjologicznych.

Jak dodano, były tam odpady pochodzące z placówek medycznych i laboratoriów, m.in. tych, które zajmują się pacjentami z Covid-19. Na zdjęciach opublikowanych przez policję widać m.in. pojemnik wypełniony zużytymi probówkami z krwią.

https://twitter.com/MVS_UA/status/1360159469536223233

W połowie stycznia szef ukraińskiej Państwowej Inspekcji Ekologicznej Andrij Malowanyj, cytowany przez serwis Ekonomiczna Prawda, powiedział, że w okresie pandemii liczba odpadów medycznych na Ukrainie wzrosła prawie dwukrotnie, ale bezpiecznie utylizowana jest tylko połowa.

Malowanyj zaznaczył, że odpady medyczne stanowiące zagrożenie epidemiczne, takie jak strzykawki, narzędzia chirurgiczne czy środki ochrony osobistej wykorzystywane na oddziałach zakaźnych, powinny być zbierane w hermetycznych kontenerach i przekazywane odpowiednim, licencjonowanym przedsiębiorstwom, które niszczą je w specjalnych piecach w wysokich temperaturach. Jednak odpady takie coraz częściej są wyrzucane nielegalnie – pisał wtedy portal.

Czytaj więcej

Skomentuj