Odprowadzanie wód opadowych do kanalizacji sanitarnej jest niezgodne z prawem. Przedsiębiorstwo Usług i Inżynierii Komunalnej w Łukowie apeluje do mieszkańców i zapowiada kontrole.

Jak mówią przedstawiciele PUiK w Łukowie, w czasie większych opadów odprowadzanie deszczówki do kanalizacji sanitarnej powoduje podtapianie nieruchomości. O takich sytuacjach alarmują sami mieszkańcy.

Przedstawiciele PUiK w Łukowie zaapelowali do mieszkańców posiadających nielegalne podłączenia o ich odłączenie. Mają na to czas do końca sierpnia.

– Ustawa o zaopatrzeniu w wodę wprost mówi o tym, żeby takich rzeczy nie robić, a takie praktyki powodują pewne problemy dla nas, jako dla spółki miejskiej i dla miasta, ponieważ zbyt duże ilości wody, które znajdują się w kanalizacji sanitarnej, przy gwałtownych deszczach, które miały miejsce w ostatnim czasie, powodują że na najniżej położonych posesjach ta woda nie mieści się w kanalizacji i wszystko wypływa – mówi prezes przedsiębiorstwa Marcin Mateńko.

Zapowiada także, że we wrześniu PUiIK rozpocznie kontrole. Mieszkańcy nadal odprowadzający wodę opadową do kanalizacji sanitarnej będą musieli liczyć się z grzywną do 10 tys. zł.

W zagospodarowywaniu wód opadowych i roztopowych na swoim terenie właścicielom domów jednorodzinnych ma pomóc m.in. program „Moja woda”, w którym można pozyskać 5 tys. zł na inwestycje pomagające w zbierania wód opadowych czy też roztopowych. Program będzie realizowany do 2024 r. Jego budżet to 100 mln zł.

Program działający od 1 lipca br. cieszy się z ogromnym zainteresowaniem. W pierwszym tygodniu jego funkcjonowania tylko jednego złożono tysiąc wniosków.

Źródło: Radio Lublin

Czytaj więcej

Skomentuj