Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Nietypowe sposoby na rekultywację składowisk odpadów [ZDJĘCIA]

Nietypowe sposoby na rekultywację składowisk odpadów [ZDJĘCIA]
szp
19.02.2019, o godz. 10:21
czas czytania: około 3 minut
2

Sposobów na zagospodarowanie nieczynnych składowisk jest mnóstwo. W Polsce istnieją już przedsięwzięcia zakładające powstawanie na tego rodzaju terenach placów zabaw, ścieżek rowerowych, siłowni a nawet górek dla narciarzy czy miejsc do ćwiczeń dla paralotniarzy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Za dobry przykład może służyć teren pocynkowej hałdy w Rudzie Śląskiej, zajmującej 6,5 ha i położonej w centrum miasta. Konsultacje i dyskusje z mieszkańcami trwały tam trzy lata. W styczniu ruszyły prace rekultywacyjne. Inwestycja ma potrwać do czerwca.

Składowiska 750 x 300

Dwa etapy rekultywacji

Przedsięwzięcie podzielono na dwa etapy. W pierwszym hałda zostanie ustabilizowana. W drugim powstanie industrialny plac zabaw, punkt widokowy, oświetlona górka saneczkowa i ścieżki spacerowe, tor do jazdy na BMX. Pojawią się też ławki, hamaki oraz sześciany z zamontowanymi fotelami. Wydzielone zostaną miejsca do grillowania i duży trawnik, na którym będzie można grać w piłkę lub badmintona.

Dalsza rekultywacja tego miejsca zostanie przeprowadzona w oparciu o badania naukowe oraz konsultacje z Instytutem Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach.

– Rekultywacja polegać będzie na umieszczeniu w glebie specjalnych dodatków, które będą wiązać zanieczyszczenia w części korzeniowej roślin, tak aby nie przechodziły one do ich części naziemnej. W ten sposób użytkowanie hałdy i kontakt z tak nasadzonymi roślinami będzie bezpieczny – zapewnia dr Marta Pogrzeba z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach.

Na dawnej hałdzie nasadzane zostaną specjalne gatunki traw – kostrzewa czerwona oraz życica trwała – które oprócz tego, że posiadają właściwości fitostabilizacyjnych, stosunkowo wolno rosną. Nie będą więc wymagały częstego koszenia.

Jak podkreśla prezydent miasta Grażyna Dziedzic zrekultywowana hałda stanie się również górką widokową, z której przy dobrej pogodzie będzie można podziwiać Beskidy.

Na nartach i z paralotnią ze składowiska

Zabezpieczenie składowiska wymaga odpowiedniej konstrukcji podłoża, przykrycia go grubymi i szczelnymi foliami i kilkumetrową warstwą ziemi. Instalacje wyposaża się także w systemy odprowadzające metan, który może być wykorzystywany m.in. do zasilania mini-elektrowni.

Wyrobiska w Machowie, Piasecznie zostały wykorzystane jako jeziora rekreacyjne. Na terenie dawnego składowiska w Gorzowie Wielkopolskim dziś istnieje pole golfowe.

W Holandii na dawnych składowiskach tworzone są m.in. kryte stoki narciarskie. Przykładem składowiska zrekultywowanego z myślą o polskich miłośnikach narciarstwa jest Park Szczęśliwicki na warszawskiej Ochocie. Po drugiej wojnie powstała tam górka, na którą zwożono odpady, zwłaszcza gruz. W końcu tereny poddano rekultywacji, na górce utworzono stok narciarski, a w glinianych wyrobiskach – zbiorniki rekreacyjno-wędkarskie. Powstały tam również obiekty rekreacyjne, sportowe i place zabaw.

Dawne składowiska mogą stać się miejscem do ćwiczeń dla paralotniarzy. Tak dzieje się m.in. w podwarszawskim Pruszkowie, tuż przy autostradzie A2. – Stworzenie sztucznego wzniesienia w oparciu o składowisko odpadów raczej nie uczyni z danej miejscowości raju dla paralotniarzy (zbyt małe wysokości względne), ale stanowi dużą szansę na uatrakcyjnienie zrekultywowanego składowiska i lokalne przyciąganie turystyki szczególnie poprzez możliwość prowadzenia szkoleń paralotniowych – pisał dr Marek Goleń, specjalista z zakresu gospodarki komunalnej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, a także licencjonowany pilot paralotniowy.

O mniej i bardziej oczywistych sposobach na rekultywację składowisk będą mówili specjaliści zaproszeni na 29. Konferencję „Eksploatacja i rekultywacja składowisk odpadów”, która od 5 do 7 marca odbędzie się w Szklarskiej Porębie.

Źródła: rudaslaska.pl, Trójka

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


wer

Komentarz #16128 dodany 2019-02-19 11:13:57

to nie składowisko tylko hałda odpadów pogórniczych...jakoś nie wyobrażam sobie takich atrakcji na zrekultywowanym składowisku odpadów komunalnych...


ehh

Komentarz #16129 dodany 2019-02-19 11:47:00

No dokładnie, poza tym jak mi ktoś powie, że tereny zrekultywowane w zakresie składowisk odpadów nie stwarzają zagrożenia to normalnie wybuchnę śmiechem.:)

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024